Anketa

Ocijenite esej?

1
1 (5.6%)
2
1 (5.6%)
3
3 (16.7%)
4
8 (44.4%)
5
5 (27.8%)

Ukupno Glasova: 18

Ante Kovačić: U registraturi - esej  Share 

Ajax

• Global Moderator
  • Spol: Muški
  • Respect: +61
Ante Kovačić: U registraturi - esej
« Listopad 18, 2009, 19:54:09 »
0
Ante Kovačić

U registraturi

Ovaj ulomak pripada prvom dijelu romana „U registraturi“ Ante Kovačića koji je središnje djelo hrvatskog realizma. Autor u odlomku najavljuje jedan od čimbenika radnje romana, ljubavnu priču glavnih likova.
Ivica Kičmanović je seljak kojeg je Mecena uzeo pod svoje jer uviđa njegov talent i inteligenciju. Navikao se na sve lagodnosti Mecenina doma, ali ipak je zadržao „čistu glavu“, te nastavio učiti i biti vrijedan, ne oslanjajući se na materijalno bogatstvo svoga dobrotvora. Kada upoznaje Lauru, pomalo je revoltiran činjenicom kako je i ona njegova štićenica, te se pita iz kojeg je razloga u Meceninoj kući. Prekrasna Laura osvaja ga već pri prvom susretu, uglavnom zbog dražesnog ponašanja i izgleda.(citat: “Divna i obla uda njezina tijela se lagodno sagibala za listićima mojih izderanih knjiga...“) Ivica se pri prvom susretu ponaša zapanjeno i zbunjeno. Iznenađen je njenom pojavom i ljepotom. S druge strane, Laura mu otvoreno odgovara na pitanja, što pokazuje njezinu želju za dominacijom, koja će kasnije biti glavni pokretač radnje. Susret Ivice i Laure možemo usporediti s odnosom sela i grada. Ivica je kao predstavnik seoske sredine pasivan i podložan utjecajima. A ona je zavodljiva Ivici baš kao što je grad seljaku. Isto kao što se seljaci razočaraju u gradu, tako se i Ivica  razočarao u Lauri kasnije. Lik Ivice Kičmanovića je oblikovan u skladu s time da je sudbina neizbježna. Njegovo ime nas podsjeća na težak rad, trud i pogrbljenost seljaka. On kreće u veliki grad ohrabren pohvalama na račun svog intelekta, ali Kovačić mu ne dopušta da uspije, grad ga potpuno uništava i razbija sve njegove nade. Prijelaz iz seoske u gradsku sredinu i neuspjeh u dotičnoj je standardan motiv u realizmu. U Hrvatskoj se time želi dokazati nezadovoljstvo društva, tako je slikovito prikazano samozapaljenje Ivice Kičmanovića i cijele registrature.
Ante Kovačić, sam skromnog seoskog podrijetla, pružio je Hrvatskoj sliku okrutne sadašnjosti, koja je i danas aktualna. Smatrao je da se čovjeku sudbina ne može promijeniti, jer ga prati cijeli život. Nizom tragičnih i pesimističnih elemenata u djelu skrojio je tragediju glavnog lika u romanu. Time je i prikazao buduće propadanje voljene domovine.

garfy

• Global Moderator
  • Spol: Ženski
  • Osluškujući tišinu...
  • Respect: +279
Ante Kovačić - U registraturi (komentari)
« Listopad 19, 2009, 20:43:38 »
0
(citat: “Divna i obla uda njezina tijela se lagodno sagibala za listićima mojih izderanih knjiga...“)

Znam da moramo citirati, ali moramo li pisati ovo "citat" i stavljati u zagradu? Ja to nisam radila na maturi. Pisala sam sve normalno i samo navela citat kad je bilo potrebno.

Njegovo ime nas podsjeća na težak rad, trud i pogrbljenost seljaka.

Izbacila bih ovo "nas".
"Sin sam nepregledne slavonske ravnice. Visoko je nebo nad nama, široko polje pod nama i ništa nema što bi me sprječavalo da hrlim vazda naprijed tom ravnom širinom i nedoglednom daljinom po kojoj se krili duh odvažnosti i ne pozna zapreke i strah."

Ajax

• Global Moderator
  • Spol: Muški
  • Respect: +61
Odg: Ante Kovačić - U registraturi (komentari)
« Listopad 19, 2009, 21:47:19 »
0
Slazem se za ovo "nas", lapsus.

Što se tiče citiranja, nama je profesorica rekla da ne postoji neko posebno pravilo, da je bitno da oni "znaju" da smo mi u stanju citirati. Iako sam negdje čuo da je najpravilnije napisati novu rečenicu...Citiram:"........"

Maturant

• Registrirani korisnik
  • Respect: +27
« Studeni 06, 2009, 21:01:22 »
0
Zar je ovo bilo na probnoj državnoj maturi? Uopće se ne sjećam da su ponudili ulomak iz djela "U registaturi", ni na nižoj ni na višoj razini.

garfy

• Global Moderator
  • Spol: Ženski
  • Osluškujući tišinu...
  • Respect: +279
« Studeni 06, 2009, 21:57:43 »
0
Zar je ovo bilo na probnoj državnoj maturi? Uopće se ne sjećam da su ponudili ulomak iz djela "U registaturi", ni na nižoj ni na višoj razini.

Nije bilo, ali je bilo jedno od ponuđenih djela.
"Sin sam nepregledne slavonske ravnice. Visoko je nebo nad nama, široko polje pod nama i ništa nema što bi me sprječavalo da hrlim vazda naprijed tom ravnom širinom i nedoglednom daljinom po kojoj se krili duh odvažnosti i ne pozna zapreke i strah."

sveznam

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
« Ožujak 16, 2010, 20:05:21 »
0
Ovo citiranje je FAIL.
Kada nam je profesorica iz hrvatskog, koja je ujedno i ocjenjivač, govorila kako masa ljudi ne zna citirati i piše zagrade i citiram, nisam joj vjerovala, sada vjerujem :O.

livmed

• Global Moderator
  • Respect: +150
Odg: Ante Kovačić: U registraturi
« Listopad 20, 2010, 10:51:33 »
0
To citiranje je baš čudno
Esej mi se sviđa. Slažem se da bi valjalo izbaciti "nas" te staviti zarez poslije "sam" - u posljednjem odlomku

iva.gaspar

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Odg: Ante Kovačić: U registraturi - esej
« Ožujak 30, 2011, 10:20:19 »
0
zar nije mecena primio ivicu samo zbog svog "ugleda" kao on je dobar, pomaže drugima itd. nije on ivicu niti poznavao, nego ga je samo preko žorža primio, ili?