Anketa

Ocjena

5
6 (23.1%)
4
9 (34.6%)
3
8 (30.8%)
2
1 (3.8%)
1
2 (7.7%)

Ukupno Glasova: 26

J.W.Goethe: Patnje mladog Werthera - esej  Share 

Siki

• Registrirani korisnik
  • Respect: +3
J.W.Goethe: Patnje mladog Werthera - esej
« Veljača 21, 2012, 13:26:31 »
0
SMJERNICE: 

1.   U skladu s romantičarskim poimanjem prirode junak romana i priroda čine jedinstvenu cjelinu. Kako Werther doživljava prirodu?
2.   Kakav je odnos prirode i svijeta u Wertherovom pismu od 10. svibnja. Kako se osjeća usklađenost između Werthera i svijeta?
3.   Kako Werther doživljava Boga? Pronađi primjere u ulomku kojima možeš potvrditi  Wertherovo vjerovanje u  božansko savršenstvo prirode.
4.   Što potiče njegovu slikarsku inspiraciju i kako se osjeća?
5.   Kako Werther zamišlja umjetnost i pravila u umjetnosti?
6.    Kako povezuje umjetnost prirodu i ljubav?
7.   Smjesti autora u književnopovijesno razdoblje i uoči u kojem dijelu romana je zadani ulomak.
8.   O zbivanjima i događajima u romanu saznajemo od samoga junaka, od subjektivnog pripovjedača. Što Goethe postiže takvim načinom pripovijedanja?
9.   Kome se Werther povjerava u svojim pismima i što ispovijeda?
10.   Tko je Lotta i kako je Werther doživljava?
11.   Je li Werther osjećajan  i  iskren? Potvrdi citatima svoju tvrdnju.
12.Kako  završava roman? Traži li Werther lijek za svoju sudbinu?
12.   Koja je socijalna dimenzija romana, poveži to sa stanjem u njemačkom društvu u 18. stoljeću?

Autor romana Patnje mladog Werthera, Johann Wolfgang Goethe najveći je i najsvestraniji predstavnik novije njemačke književnosti. Ozbiljnije prihvaća romantičke ideje pod utjecajem pjesnika i filozofa Herdera. Goethe uz Friedricha Schilera staje na čelo grupe mladih revolucionara pod imenom Sturm und Drang, koji se bore protiv konvencija i francuskog klasicizma,a njeguju i narodnu pjesmu.
Patnje mladog Werthera epistolarni je roman pisan u prvom licu. Takvim načinom pisanja kroz Wertherova intimna pisma detaljno upoznajemo njegovu osobnost, dok o karakterima ostalih likova saznajemo samo ono što nam Werther o njima spomene. Naime Werther svoje osjećaje i raspoloženja veže uz opise prirode ; „Cijelu mi je dušu obuzela čudesna radost,poput ovog proljetnog jutra koje uživam punim srcem (...) radujem se što žvim u ovome kraju,koji kao da je stvoren za duše kao što je moja.“ Tako se može zaključiti da je pisac i glavni junak dijela usko povezan sa prirodom, na način da u njoj traži bjeg od samoće, slobodu od konvencija građanskog društva, te inspiraciju za svoju veliku strast za slikarstvo : „Sjeo sam na neki plug i s mnogo volje izradio olovkom portret braće,a uz njih sam na istoj slici nacrtao i obližnji plot, vrata neke suše i nekoliko kotača razasutih uokolo. Radio sam sat vremena i napravio dobro komponiran crtež. To me je učvrstilo u odluci da se u umjetničkom radu strogo držim prirode.“ Duboka povezanost sa prirodom oćituje se i u vjerovanju da je nešto savršeno poput prirode samo Bog mogao oblikovati: „Kad osjetim kako mi je srcu blisko treperenje jednog malog svijeta među vlatima tih bezbrojnih, neobjašnjivih, crvića i mušica ja osjećam prisutvost Svevišnjeg.“
Wertherova pisma upućena su njegovom prijatelju Wilhemu i Lotinom zaručniku/suprugu Albertu, u kojima mu je najčešća tema isrena ljubav prema Lotti. Lik Alberta nije negativan lik unatoć što je zapreka iskrenoj ljubavi, a njegova staloženost i racionalnost upučuju da je i karakterna suprotnost Wertheru. Unatoć upozorenjima okoline, Werther se odmah zaljubljuje u Lottu, a kako radnja dalje odmiće pada u sve teže stanje ovisnosti i žudnje za nedostižnom ljubavi. U to vrijeme sve češće se javljaju i pomisli na smrt. Wertherovu smrt teško je podnjela Lotta. Njen lik je oličenje ženstvenosti, odanosti i požrtvovnosti. Isto tako Lotta je pronašla način kako se pomiriti sa životom kakav jest, dok Werther to nije mogao. Njegova lutanja, bjeg u prirodu i bol kojoj nema ljeka karateristični su za doba romantizma, a smrt je samo linija manjeg otpora.
Kao produkt stoljetnog zatomljivanja osjećaja i emocionalnog svijeta koje je nosio racionalan pogled na svijet, zaključujem da je ondašnje društvo žudilo za iskrenim i emocionalnom romanom. Danas su ljudi jednako žrtve svoje emocionalnosti, te smo upravo zato najveći potrošaći antidepresiva. Smatram da neispunjen život nas često dovodi do ruba u kojem svojom snagom uništavamo sami sebe.

445 riječi

Equilibrium

• Registrirani korisnik
  • Spol: Muški
  • I simply am not there
  • Respect: +430
Odg: J.W.Goethe : Patnje mladog Werthera
« Veljača 21, 2012, 16:18:26 »
+1
Jako puno poraditi na č i ć. xD

"Danas su ljudi jednako žrtve svoje emocionalnosti, te smo upravo zato najveći potrošaći antidepresiva."

-ideja ok, ali rečenica govori da su ljudi najveći potrošači antidepresiva. Ljudi su jedini potrošači antidepresiva, životinje ih ne uzimaju a izvanzemaljce još nismo vidli. ::)
- Why don't you take your mask off?

- What if I do and I'm invisible?

Siki

• Registrirani korisnik
Odg: J.W.Goethe : Patnje mladog Werthera
« Veljača 21, 2012, 21:47:38 »
0
Gramatika mi je uvijek bila malo lošija strana, sad sam obratila pažnju pa sam ispravila.  ;)
A teško mi je zaključit esej u 2 do 3 rečenice, pa to ne rijetko izgleda zbrda zdola, malo ću ga razradit još, hvala ti.

korčula

• Registrirani korisnik
  • Respect: +10
Odg: J.W.Goethe: Patnje mladog Werthera - esej
« Ožujak 04, 2012, 19:35:08 »
0
odličan ti je esej; ja sam napisao sada po ovim smjernicama... ne znam stvarno., kod tebe ima te ''finese'' baš što meni fali :)

Siki

• Registrirani korisnik
« Ožujak 09, 2012, 11:17:39 »
0
ovo su smjernice sa priprema za maturu, vidjela sam da ih po internetu isto imaš dosta. Ja sam do sad napisala 6 dijela od 15 i svaki puta je sve bolje, kad uđeš u jedan ritam sve je lakše, pa ih probaj što češće možeš pisati  ;)

tejmatebra

• Registrirani korisnik
  • I get around
  • Respect: +16
« Ožujak 09, 2012, 22:44:08 »
0
džaba tebi sve kad i dalje pišeš 'dijela' :D
Never Ignorant Gets Goals Accomplished

Siki

• Registrirani korisnik
« Ožujak 09, 2012, 22:58:31 »
0
džaba tebi sve kad i dalje pišeš 'dijela' :D

znala sam da ce to netko primjetiti. I bas mi je drago, jer u prijašnjem eseju sam napisala djelo na što me ispravila da je dijelo, kasnije sam surfala netom i nasla sam isto objasnjenje za oba izraza i djelo i dijelo. Tako da sad sam i sama zbunjena što je ispravno  :-[

Siki

• Registrirani korisnik
« Ožujak 09, 2012, 23:00:16 »
0
e da i ove smjernice su copy-pejstane sa stranice na kojima dobivam zadatke, tako da se i ona sama izrazila sa "dijelo".