Jerome David Salinger: LOVAC U ŽITU - esej  Share 

vatra123

• Registrirani korisnik
  • Respect: +4
Jerome David Salinger: LOVAC U ŽITU - esej
« Travanj 01, 2012, 23:09:58 »
+1
INTEPRETATIVNI ŠKOLSKI ESEJ

POLAZNI TEKST

Jerome David Salinger, Lovac u žitu

S cigaretama i ostalim, račun je izašao oko trideset dolara. Mislim da je
bar trebalo da ponude da plate ono što su popile pre nego što sam se
pridružio - ne bih im dozvolio, naravno, ali trebalo je bar da ponude. Nisam
se, ipak, pretjerano uzbudio zbog toga. Bile su takve ćurke, ništa nisu znale, a
nosile su i te žalosne, cirkuske šešire i sve. Deprimiralo me i to sa
ustajanjem rano ujutro da bi vidjele tu reviju u Radio-sitiju. Ako neko, neka
djevojka s idiotskim šeširom, recimo, dođe čak u New York - iz Seatlea, Isuse - i
završi ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio-sitiju, to
stvarno deprimira. Platio bih po sto pića svakoj od njih samo da mi to nisu
rekle.
Otišao sam iz tog Lavanda-salona ubrzo posle njih. Ionako su zatvarali,
a orkestar je davno prestao da svira. To je, prije svega, bilo jedno od onih
mjesta u kojima se grozno osjećaš osim ako si s nekim ko dobro igra, ili ako
kelner dozvoljava da naručuješ prava pića, a ne samo Coca-Cole. Nema
nijednog noćnog kluba na svetu u kojem bi mogao da sjediš ako ne možeš da
naručiš neko piće i napiješ se. Ili ako nisi s nekom djevojkom koja te stvarno
baca u nesvijest.

SMJERNICE
Kojemu književnom razdoblju 20. stoljeća pripada roman
Objasni naslov djela.
U kojem je licu pripovjedač i na koji to zaokret u literaturi upućuje?
U kojem se gradu zbiva radnja odlomka?
Kako Holden prosuđuje djevojke u društvu? Koji su njegovi kriteriji?
Kojih ih izrazima opisuje? Istakni izrazite tipične za adolescentski žargon.
Koje je njegovo životno stajalište? Zašto je tako radikalan u svojim stajalištima?
Opiši situaciju u kojoj je glavni lik u romanu.
Koje su njegove životne nedoumice? Je li promišljen ili kaotičan?
U kojim su riječima prepoznatljivi ironija i cinizam?
U kojim se presudnim životnim situacija nalazio Holden, kako reagira i kako je to utjecalo na njegovo sazrijevanje?
Kako je njegov odnos i držanje prema obitelji i je li taj odnos presudan za kvalitetu njegove ličnosti?
Može li Holden biti uzor svojim vršnjacima?
Koje su njegove osobine tebi prihvatljive i zašto, a koje nisu?

POMOĆ PRI PISANJU
   Lovac u žitu je najpoznatiji adolescentski roman s kraja drugog razdoblja (1951.) svjetske književnosti 20. Stoljeća. Pisan je u prvom licu, što glavnom liku daje psihološku dubinu. Za nazive modernih romana je da pokatkad, na prvi pogled, nemaju mnogo veze s fabulom, već da nastoje istaknuti „skrivenu bit“ romana ili lika, upravo zadirući u dublje značenje. Potrebno je pozorno čitati kako bi se tek na jednome mjestu uočila podsvjesna vizija glavnog lika, u kojoj on vidi polje visokoga, zreloga klasja u kojem se igraju djeca. Polje naglo završava golemom provalijom koju djeca ne vide. Holden sebe zamišlja kako vreba uz tu provaliju i kako, čim spazi neko dijete iz klasja krene prema njoj, skače i sprječava tom djetetu prolaz do provalija, ne ometajući mu pritom igru. Isticanje takvih vizija u naslovu služi za dubinsko ocrtavanje glavnog lika.
   Glavni motiv romana je isključenje tinejdžera Holdena Caulfielda iz ugledne škole zbog loših ocjena i nemara. U predbožićno vrijeme on oklijeva vratiti se roditeljima pa tri dana provodi u skitnji New Yorkom da bi na kraju, pod utjecajem mlađe sestrice Phoebe, odlučio promijeniti mišljenje i postati odgovaran. Holden je tipičan adolescent, kaotičan, bez čvrste vizije, presenzibilan, izražava se uličnim žargonom, prema sve je iznimno kritičan. Njegovo govor pun je ironije, sarkazma i ciničnih izjava prema većini građanskih tradicionalnih vrijednost (ljubavi, muževnosti i ženstvenost, autoritetu, školi, vjerskim institucijama, licemjernom udvaranju, konzumerizmu) iako čezne za obiteljskom toplinom.

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +58
Odg: Jerome David Salinger: LOVAC U ŽITU - esej
« Travanj 04, 2012, 03:31:00 »
+2
Nisi napisao esej. Evo nekih savjeta uz roman. Ovaj roman spada u razdoblje kasnog modernizma ( 1930. - 1970. ).Autor je utemeljitelj tzv. proze u trapericama  ( jeans-proza ) koju karakterizira : glavni junak je adolescent koji priča u 1. licu služeći se jezikom gradske mladeži ( urbani žargon ). 17-godišnji Holden Caulfield nalazi se u sanatoriju za psihičke bolesnike i prisjeća se krize u koju je upao nakona što je izbačen  iz  škole zbog 4 jedinice  (samo je iz engleskoga dobio pozitivnu ocjenu ) prošlogodišnjeg Božića.Objašnjenje  naslova romana :stih  škotskoga romantičara Roberta Burnsa ( Ako netko sretne nekog dok kroz žito ide) Holden pogrešno pamti ( Ako netko nekog ulovi...). Povjeravajući se sestri, on otkriva kako želi biti neki lovac-hvatač u žitu, jer zamišlja da se djeca igraju u žitnom polju na rubu provalije, a on ih želi spasiti da ne padnu u provaliju.. On je podsvjesno opterećen smrću mlađega brata Allieja. Ironija njegove situacije je što i sam srlja u provaliju od koje želi spasiti djecu u svojoj fantaziji
( to je duboki uzrok njegove neprilagođenosti i kompleksa krivnje ). Ključna riječ u naslovu catcher-hvatač i označava poziciju igrača u baseballu ukazuje na njegovu vezanost za umrlog brata i zato stalno sa sobom nosi njegovu rukavicu za baseball na kojoj je brat ispisao stihove i piše sastavak o njoj.Holden luta 3 dana po New Yorku i iznosi svoja zapažanja o osobama s kojima dolazi u vezu. On je natprosječno inteligentan, ali emocionalno nezreo. Njegovo nesnalaženje očituje se dolaskom u hotel i barove gdje mu nije mjesto. Zato je njegov odlazak sa sestrom na dječje igralište i u muzej s mumijama želja za povratkom u djetinjstvo. U susretu s raznim likovima u romanu izriče svoja zapažanja i sudove o njihovom ponašanju te vlastite sudove o filmu, glazbi, književnosti.Kritizira snobizam,
 licemjerje i društvenu nepravdu.Crvena kapa koju je kupio za 1 dolar simbol je neprihvaćanja ustaljenih vrijednosti i želja da se razlikuje od odraslih.
Jezik . korištenje pridjeva bez stvarnog značenja, nego oponašaju stil govora američke mladeži ( prokleta autobiografija, glupo djetinjstvo,stara Phoebe- sestra koja ima 10 godina ).Česta uporaba  hiperbole( i onaj veliki, gigantski krevet,oko 10km širok 10 km dug).
Samo sam nabacala neke ideje o romanu, valjda će poslužiti.
prof. Zora

vatra123

• Registrirani korisnik
« Travanj 14, 2012, 12:25:51 »
0
možda biste vi trebali pokazati kako bi trebao izgledati pravi pravcati esej? oduševili biste širu grupu ljudi definitivno, pozdrav :)

Zora

• Registrirani korisnik
« Travanj 17, 2012, 13:51:46 »
0
Dragi ( draga ) Vatra!
Ovaj portal nije zamišljan da profesori pišu eseje, nego da ispravljaju eseje i daju sugestije. Mislim da sam dosta pomogla piscima eseja - učenicima i to je moja zadaća. Još jednom upute za pisanje eseja :uspjeti
1) uvod-autor i djelo ( smjestiti autora u razdoblje i odrediti njegovo mjesto u književnosti, navesti što je pisao i odrediti temu djela zadanoga za esej
2) razrada - rad na tekstu uz pomoć smjernica, navesti iz kojeg dijela ( početak, sredina, kraj ) je navedeni tekst , ako je potrebno ispričati što je bilo prije te scene kako bi se mogao lakše razumjeti navedeni tekst, poslužiti se s barem 4 citata kojima ćeš argumentirati svoje tvrdnje, ako je u smjernicama pitanje što će se npr. dalje događati s likom, time završiti ovaj dio eseja
3) sinteza teme na temelju razrade; u  zaključku možeš iznijeti svoje mišljenje i aktualizirati problem
Ne smiješ napisati manje od 360 riječi jer je minimalno zadanih 400 riječi, a preko 600 riječi može biti. Čitav tekst mora biti smisleno povezan, što znači da se svaka  rečenica mora logički nastavljati na onu prethodnu.
, Ne piši općenito o zadanom tekstu već se drži  smjernica i odgovori na njih. Pokaži znanje vezano uz pisca, razdoblje i znanje vezano uz problematiku prisutnu u zadanom ulomku. Često je jasno iz eseja da učenik ne poznaje djelo i da ga nije čitao. Ako misliš da se esej može dobro napisati, a da djelo nisi čitao, sumnjam da ćeš uspjeti.
Pozdrav od prof Zore

Zora

• Registrirani korisnik
« Travanj 19, 2012, 18:43:15 »
0
Evo još malo pomoći za esej Lovac u žitu :
•njegova mlađa sestra ga ispravlja u citiranju stiha engleskoga romantičarskog pjesnika Burnsa, jer stih u originalu ne glasi kako to Holden misli „Ako netko nekog ulovi dok kroz žito  ide”( a riječ „catcher” , „hvatač” , onaj koji ulovi nešto ili nekoga označava poziciju jednoga  igrača u baseballu i u toj riječi je istaknuta Holdenova povezanost s pokojnim bratom čiju rukavicu za baseball čuva),  nego stih glasi onako kako to kaže Phoebe : „Ako netko sretne nekog... ”( to je i simbolika originalnoga naslova romana „The Catcher in the Rye” )

•Holden bi želio pomoći djeci, želio bi biti „lovac u žitu”, ( žito je je simbol sretnog djetinjstva ), kako bi spašavao djecu da ne padnu u provaliju ( simbol svijeta odraslih ) i ujedno ta njegova maštarija govori o njegovoj podsvjesnoj  opterećenosti bratovom smrću iz čega proizlazi njegov problem neprilagođenosti i kompleks krivnje

•ironija je prisutna već u samom naslovu romana i želji glavnoga junaka da nekoga spašava, a on sam ima toliko problema koje ne zna i ne može riješiti

•ova scena pokazuje da je Holden  idealist, osjećajan i ranjiv, iako se cijelo vrijeme želi prikazati drukčijim, nezreo i nesposoban prilagoditi se životu i posljedicama odrastanja

•prozu u trapericama karakterizira i osebujan stil, a radi se o urbanom slangu newyorške mladeži : formularni pridjevi uz imenice ( koji nemaju veze sa stvarnim osobinama pojmova kojima se pridružuju, nego oponašaju razgovorni stil američke mladeži ) kao npr. „stara Phoebe” ( iako ima 10 godina ),„prokleti proces”, „vražji izbor”

•riječi iz žargona : „...i drži se kao ne znam kako veliki drmator”, „Što radi, mlati pare...”, „Već mi je pun kufer svega toga.”

•hiperbola : veliki krevet koji je „oko deset kilometara širok i deset kilometara dug...”

•isticanje riječi u tekstu  italikom  ( kosa slova ) kako bi ih se naglasilo
Pozdrav od prof.Zore

Razer93

• Registrirani korisnik
  • Respect: +6
« Travanj 21, 2012, 17:06:05 »
0
Često je jasno iz eseja da učenik ne poznaje djelo i da ga nije čitao. Ako misliš da se esej može dobro napisati, a da djelo nisi čitao, sumnjam da ćeš uspjeti.
Pozdrav od prof Zore

nemora značit.. bitno je doživjeti i shvatiti što je pisac htio reći u djelu.. onaj tko nije pročitao može također puno bolje napisat nego onaj tko je pročitao a ne kuži što se zapravo tilo reć..

tejmatebra

• Registrirani korisnik
  • Spol: Muški
  • I get around
  • Respect: +16
« Travanj 21, 2012, 20:28:52 »
0
samo da se ukratko ubacim:
imam xy frendova i poznanika iz prijašnje dvije generacije koji naprosto ni dvije od predviđenih lektira nisu pročitali, a također imam frendove i poznanike koji su se s tim lektirama masovno opterećivali i na kraju su obje 'skupine' podjednako svoje eseje napisali. čak su neki koji su samo sadržaje prolazili bolje napisali od onih koji su se zamarali detaljima i cijela djela čitali.

dakle, čitanje kompletnog dijela nije tolko bitno kolko je bitno sveopće razumijevanje, mogućnost povezivanja i jaka sposobnost izražavanja te širok vokabular. ko sve ovo zadnje nabrojano ima, on loše napisat ne može pa makar ništa ne pročito od lektira.
Never Ignorant Gets Goals Accomplished

vatra123

• Registrirani korisnik
« Travanj 21, 2012, 21:38:57 »
0
samo da se ukratko ubacim:
imam xy frendova i poznanika iz prijašnje dvije generacije koji naprosto ni dvije od predviđenih lektira nisu pročitali, a također imam frendove i poznanike koji su se s tim lektirama masovno opterećivali i na kraju su obje 'skupine' podjednako svoje eseje napisali. čak su neki koji su samo sadržaje prolazili bolje napisali od onih koji su se zamarali detaljima i cijela djela čitali.

dakle, čitanje kompletnog dijela nije tolko bitno kolko je bitno sveopće razumijevanje, mogućnost povezivanja i jaka sposobnost izražavanja te širok vokabular. ko sve ovo zadnje nabrojano ima, on loše napisat ne može pa makar ništa ne pročito od lektira.
  Slazem se s tobom, stvarno trebas na temelju ulomka stvoriti svoju pricu, a i to i esej trazi od tebe, da kad vidis ulomak i da pomocu smjernica upotrijebis svoju mastu, a masta je neogranicena.. Esej jest diskurzivna vrsta koja u sebi ima i subjektivnog, ali i objektivnog. Po meni isto tako treba bar za uvod znati napisati dvi tri o teoriji knjizevnosti...