Anketa

Ocijenite esej?

1
2 (13.3%)
2
2 (13.3%)
3
3 (20%)
4
4 (26.7%)
5
4 (26.7%)

Ukupno Glasova: 15

Albert Camus: STRANAC - esej  Share 

vatra123

• Registrirani korisnik
  • Respect: +4
Albert Camus: STRANAC - esej
« Travanj 07, 2012, 00:48:45 »
+2
INTEPRETATIVNI ŠKOLSKI ESEJ

POLAZNI TEKST
Albert Camus, Stranac

Čim me ugledao, pripodigao se i turio ruku u džep pa sam, naravno, stegnuo Raymondov revolver u džepu na kaputu. Zatim se on ponovo izvalio, ali nije izvadio ruke iz džepa. Bio sam prilično daleko od njega, desetak metara. Na mahove sam nazrijevao njegov pogled, između napola sklopljenih vjeđa. Ali uglavnom je njegov lik titrao u užarenom zraku preda mnom, šumor je valova bio još tromiji i spokojniji nego u podne. Isto ono sunce, isto ono svjetlo na istom onom pijesku što se protezao i ovdje. Već dva sata dan nije odmicao, već dva sata bio je usidren u oceanu usijana metala. Na obzorju je prošao, jedan brodić, nazreo sam krajičkom oka samo crnu mrlju jer sam netremice gledao Arapina.

Pomislih da treba samo da se okrenem pa da se ovo svrši. Ali na leđa mi se bio navalio cijeli šal ustreptao od sunca. Učinih nekoliko koraka prema izvoru. Arapin se nije ni pomaknuo. Ipak je još bio prilično daleko. Možda zbog sjene na licu učinilo mi se da se smije. Čekao sam. Obrazi su mi gorjeli od sunca i osjećao sam kako mi se kapljice znoja sakupljaju u obrvama. Sunce je peklo isto onako kao i onoga dana kad smo pokopali mamu i, isto onako kao i onda, najviše me boljelo čelo i sve su mi žile na njemu u isti mah kucale ispod kože. Zbog toga žara koji više nisam mogao podnositi, koraknuo sam naprijed. Znao sam da je to glupo, da se neću izbaviti od sunca ako se pomaknem za jedan korak. Ipak, prešao sam jedan korak, samo jedan korak. A tada, ne pridižući se, Arapin izvadi nož i pokaza mi ga na suncu. Svjetlo sijevnu na čeliku i kao da me duga svjetlucava oštrica pogodi u čelo. U isti mah znoj nakupljen u obrvama poteče mi odjednom niz kapke i zastre ih mlakim i gustim velom. Taj zastor od suza i soli zasjeni mi oči. Osjećao sam samo cimbale sunca na čelu i, nekako nejasno, blistavi mač uperen iz noža svejednako u mene. Taj užareni mač palio mi je trepavice i kopao bolne oči. Tada sve zaigra preda mnom. Zapahnu me težak i vreo dah mora. Učini mi se da se nebo širom otvorilo da pusti ognjenu kišu. Napeh se svim svojim bićem i ruka mi se zgrči na revolveru. Otpona popusti, dotaknuh glatki trbuh drška i tada sve poče, usred praska koji bijaše u isto vrijeme rezak i zaglušan. Stresoh sa sebe znoj i sunce. Pojmih da sam poremetio ravnotežu dana, izvanrednu tišinu žala na kojem sam bio sretan. Zatim opalih još četiri puta u nepomično tijelo u koje se meci zabijahu a da se ništa nije opažalo. Bijahu to kao četiri kratka udarca kojima
sam pokucao na vrata nesreće.

SMJERNICE
Smjestite ulomak u kontekst romana.
Kako se zove glavni lik i kakav je njegov odnos prema životu?
Osjeća li glavni junak mržnju prema Arapinu?
Što je izazvalo da puca na njega?
Je li to bilo čime motivirano?
U ulomku svjetlost ključnu ulogu. Obrazložite.
Glavni junak živi ravnodušno. U što vjeruje? Zašto je roman naslovljen Stranac?
Po čemu možete zaključiti da roman pripada suvremenoj književnosti?
Koje je simbolično značenje posljednje rečenice ulomka?
Koji ženski lik u romanu ističe Mersaultov karakter?
Što sve doznajemo o Mersaultu iz razgovora sa svećenikom?
Je li Mersaultov način života široko prihvaćen u društvu? U čemu je bit filozofije egzistencijalizma u skladu s  kojom živi Mersault?

POMOĆ PRI PISANJU
Junak Stranca, Mersault, glavni lik romana,živi uobičajenim, gotovo banalnim životom. Majčinu smrt prihvaća mirno i ravnodušno, bez žaljenja, kao i sve ostalo što mu se događa u životu. Njegov jedini životni smisao je imati prijatelja, izlaziti s djevojkama, odlaziti na posao. Sve to prihvaća ravnodušno. Tijekom jednog izleta sukobio se s nekim Arapima i slijedom nesretnik okolnosti ubija jednog od njih. Ne može objasniti svoj postupak na sudu jer ne može pronaći razlog za pokajanje. Osuđen je na smrt. U smrt odlazi s uvjerenjem da život nije ništa bolji od smrti i kako smrt znači kraj.
   Mersault, službenik, prima događaje u životu onako kako se zbivaju. Ne istražuje uzroke, zapravo ga oni uopće ne zanimaju. Ne tumači ih i zbog njih se ne uzbuđuje.    
   Mersault ne želi provesti uobičajenu ljudsku racionalizaciju kojom ljudi prekrivaju besmislicu svakidašnjih zbivanja kako bi sami sebe opravdali. Uvijek glumimo da smo bolji nego što jesmo, da smo pravedni, osjećajni, puni razumijevanja, želimo vjerovati kako živimo ispunjene i osmišljene živote prema određenim idealima, najčešće kršćanskim. Mersaultov moral je bez bilo kakvih počitičkih ili religijskih uvjerenja i ne zanima ga „što drugi misle o tom“
   Mersault je smješten u svijet besmisla i apsurda. Apsurdni čovjek nije motiviran prema težnjama i zahtjevima drugih, ravnodušan je na sve što se oko njega zbiva, ne ponaša se dobro prema bližnjima.

irena93

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Odg: Albert Camus: STRANAC - esej
« Travanj 11, 2012, 16:59:17 »
0
ovo je moj esej na temu Stranac

Albert Camus je francuski pisac iz razdoblja egzistencijalizma. Njegovo, najznačajnije djelo, Stranac je u I. fazi njegovog stvaralaštva - fazi apsurda. Egzistencijalizam kao književnoumjetnički pravac ima sljedeće značajke: apsurd, besmislica, nemogućnost komunikacije, alijenacija (otuđenost), ravnodušnost.

Glavni lik ovog monološko - asocijativnog romana je bankovni službenik Mersault koji živi dan za danom, tj. ispraznim životom. Na pogrebu svoje majke u očima drugih se ponaša hladno, ravnodušno, bešćutno. Camusovo mišljenje o takvom ponašanju je:"onaj tko ne pokazuje osjećaje na grobu svoje majke biva osuđen na smrt." Slika njegova karaktera na tom pogrebu je dokaz da nevjeruje u božansku riječ. Za njega smrt je konačan kraj. Mersaultovo druženje s ljudima ima posebnu dimenziju. On odgovara kratkim rečenicama kao što su: sve je svejedno, to ništa ne znači,... Ima uvijek pripremljen odgovor kao da je tekst naučio napamet što znači da mu je dosadno razgovarati s ljudima i želi se što prije udaljiti od njih. Prije svake konverzacije preispituje sebe i daje krive zaključke o tome što će drugi o njemu misliti.

Mersault ne osjeća mržnju prema Arapinu jer po njemu i to ništa ne znači. Mersault zajedno s djevojkom Marijom, prijateljem Raymondom, Massonom i njegovom ženom provodi lijep ljetni dan sve dok ne shvati da ih slijede dvojica Arapa. Jedan Arapin je bio Raymondov neprijatelj i brat Raymondove ljubavnice koju je Raymond tukao jer ga je varala. Na vrhuncu borbe, Raymond je ranjen, a mersault uzima raymondov revolver i ubija jednog od Arapa bez razloga. Motiv za ubojstvo bi mogao biti opasnost da Arapin opet ne naudi Mersaultu i Raymondu. Pucanjem 4 metka želi zatomiti i ugasiti taj strah. Postoji još gora nesreća, zatvorska kazna.

U ulomku bitnu ulogu ima svjelost i vrućina. To se može poistovjetiti s s kaubojskim filmovima. Svjetlost i žarko sunce samo pojačavaju eksternu, vanjsku vrućinu i vrućinu Mersaultova tijela, tj. da dinamički izvrši plan ubojstva.

Mersault živi ravnodušno u njemu besmislenom svijetu. Ne vjeruje u ništa, pa je nihilist. Roman se zove Straanc zato što se njegov glavni lik u svojem ponašanju, odnosu s drugim ljudima "odstranio", otuđio od drugih i od samog sebe. Kao da živi tuđim životom, nema svog mišljenja, odnosnou apsurdnom stanju među ljude kroči neprimjetno (ljudi se čude i nerazumiju razlog počinjenja ubojstva).

Posljednja rečenica govori o tome da bi ljudi trebali mrziti "takvu" osobu i kad prođe par dana nakon Mersaultove smrti, ljudi će zaboraviti na Mersaulta. Smrt je Mersaultu bila pravi izbor kako bi okončao patnju i činjenicu da je nepoželjan u ovozemaljskom životu.

Iz Mersaultova razgovora sa svećenikom doznajemo da ne vjeruje u Boga, pokajanje, oproštenje. Niječe svaku ispovjednikovu molbu ("to ništa ne znači"), ne zna što je to grijeh, želi samo umrijeti. Ispovijednik čuvši Mersaultove riječi, ne želi prisustvovati njegovom sprovodu.

Mersaultov način života nije prihvaćen u društvu. Svi bi htjeli da se on promjeni, da počne vjerovati u ljude i u smisao života. u Njegovoj okolini, zbog djela koji je počinio, je stranac, osoba bez sućuti, savjeti, sklona zadovoljenju tjelesnih potreba, tvrdoglava, psihopat.

Roman Stranac je književno i kritički po mom mišljenju odlično napisan. Dok sam ga čitala pronašla sam na neke nelogičnosti kao npr. ljubavne zavrzlame Mersaulta i Marije. Ne možemo nekog oženiti ako ne osjećamo ljubav prema toj osobi. Mersaultov čin ne opravdavam jer uvijek se mora naći uzrok i motiv počinjenja zločina.

Holden

• Registrirani korisnik
  • Spol: Muški
  • Respect: +8
« Travanj 11, 2012, 21:08:41 »
0
ovo je moj esej na temu Stranac

Albert Camus je francuski pisac iz razdoblja egzistencijalizma. Njegovo,[ne vidim baš neku potrebu za zarezom iza Njegovo] najznačajnije djelo, Stranac je u I. fazi njegovog stvaralaštva - fazi apsurda. Egzistencijalizam kao književnoumjetnički pravac ima sljedeće značajke: apsurd, besmislica, nemogućnost komunikacije, alijenacija (otuđenost), ravnodušnost.

Glavni lik ovog monološko - asocijativnog romana je bankovni službenik Mersault koji živi dan za danom, tj. ispraznim životom. Na pogrebu svoje majke u očima drugih se ponaša hladno, ravnodušno, bešćutno. Camusovo mišljenje o takvom ponašanju je:"onaj tko ne pokazuje osjećaje na grobu svoje majke biva osuđen na smrt." Slika njegova karaktera na tom pogrebu je dokaz da nevjeruje u božansku riječ. Za njega smrt je konačan kraj. Mersaultovo druženje s ljudima ima posebnu dimenziju. On odgovara kratkim rečenicama kao što su: sve je svejedno, to ništa ne znači,... Ima uvijek pripremljen odgovor kao da je tekst naučio napamet što znači da mu je dosadno razgovarati s ljudima i želi se što prije udaljiti od njih. Prije svake konverzacije preispituje sebe i daje krive zaključke o tome što će drugi o njemu misliti.

Mersault ne osjeća mržnju prema Arapinu jer po njemu i to ništa ne znači. Mersault zajedno s djevojkom Marijom, prijateljem Raymondom, Massonom i njegovom ženom provodi lijep ljetni dan sve dok ne shvati da ih slijede dvojica Arapa. Jedan Arapin je bio Raymondov neprijatelj i brat Raymondove ljubavnice koju je Raymond tukao jer ga je varala. Na vrhuncu borbe, Raymond je ranjen, a mersault uzima raymondov revolver i ubija jednog od Arapa bez razloga. Motiv za ubojstvo bi mogao biti opasnost da Arapin opet ne naudi Mersaultu i Raymondu. Pucanjem 4 metka želi zatomiti i ugasiti taj strah. Postoji još gora nesreća, zatvorska kazna.

U ulomku bitnu ulogu ima svjelost i vrućina. To se može poistovjetiti s s kaubojskim filmovima. Svjetlost i žarko sunce samo pojačavaju eksternu, vanjsku vrućinu i vrućinu Mersaultova tijela, tj. da dinamički izvrši plan ubojstva.

Mersault živi ravnodušno u njemu besmislenom svijetu. Ne vjeruje u ništa, pa je nihilist je. Roman se zove Straanc zato što se njegov glavni lik u svojem ponašanju, odnosu s drugim ljudima "odstranio", otuđio od drugih i od samog sebe. Kao da živi tuđim životom, nema svog mišljenja, odnosnou apsurdnom stanju među ljude kroči neprimjetno (ljudi se čude i nerazumiju razlog počinjenja ubojstva).

Posljednja rečenica govori o tome da bi ljudi trebali mrziti "takvu" osobu i kad prođe par dana nakon Mersaultove smrti, ljudi će zaboraviti na Mersaulta. Smrt je Mersaultu bila pravi izbor kako bi okončao patnju i činjenicu da je nepoželjan u ovozemaljskom životu.

Iz Mersaultova razgovora sa svećenikom doznajemo da ne vjeruje u Boga, pokajanje, oproštenje. Niječe svaku ispovjednikovu molbu ("to ništa ne znači"), ne zna što je to grijeh, želi samo umrijeti. Ispovijednik čuvši Mersaultove riječi, ne želi prisustvovati njegovom sprovodu.

Mersaultov način života nije prihvaćen u društvu. Svi bi htjeli da se on promjeni, da počne vjerovati u ljude i u smisao života. u Njegovoj okolini, zbog djela koji je počinio, je stranac, osoba bez sućuti, savjeti, sklona zadovoljenju tjelesnih potreba, tvrdoglava, psihopat.

Roman Stranac je književno i kritički po mom mišljenju odlično napisan. Dok sam ga čitala pronašla sam na neke nelogičnosti kao npr. ljubavne zavrzlame Mersaulta i Marije. Ne možemo nekog oženiti ako ne osjećamo ljubav prema toj osobi. Mersaultov čin ne opravdavam jer uvijek se mora naći uzrok i motiv počinjenja zločina.

- ovi ulomci/odlomci su ti samo ovako na internetu ili bi ovako pisala i u eseju?
- Mersault, Mersautu, Mersaulta, Mersault... jedno 1000 puta!
- zanemarujući sitne pravopisne greške, Mersaulta 1000 puta i raspored riječi u nekim rečenicama, esej ti nije loš  ;)

irena93

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
« Travanj 12, 2012, 15:56:14 »
0
ok, nastojat ću promjeniti to ponavljanje, mogu koristiti zamjenice umjesto često ponavljanog Mersaulta, npr. on, njegov..ove odlomke sam razdvajala da bude pregledno, jer tako pišem eseje, no na maturi neću preskakati redove,..inače sam išla po vašim smjernicama...  :D

Holden

• Registrirani korisnik
« Travanj 12, 2012, 19:39:47 »
0
Primjera radi, možeš i koristiti i imenice, pridjeve itd. koji pobliže "definiraju" glavnog lika, npr. bankar, mladić, šezdesetogodišnjak, glavni lik... samo da nema puno ponavljanja ;)

Holden

• Registrirani korisnik
« Travanj 12, 2012, 19:43:32 »
0
Glede razdvajanja redova, to se naravno ne smije raditi. No, ni sam više nisam siguran smije li se na ovaj tvoj način pisati esej ili mora biti, kako konceptno, tako i vizualno podijeljen na tri dijela (uvod, razrada i zaključak) s uvučenim redovima sva tri odlomka... Zna li možda netko točno?

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +55
« Travanj 12, 2012, 23:00:49 »
0
Savjetovala bih Ti da napišeš esej od 3 odvojena dijela s uvlačenjem, inače će Ti radi toga uzeti bodove :Uvod, Razradbeni dio, Zaključak. Camus spada u razdoblje kasnog modernizma( od 40-tih do 70-tih god. 20.st.), a predstavnik je i književnog pravca koji je nastao pod utjecajem filozofije egzistencijalizma. Neizostavno moraš napisati da je dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1957.Rečenica s nabacanim pojmovima vezanim uz egzistencijalizam Ti je bezvezna.Najbitnije je: čovjek je sam odgovoran za ono što će učiniti sa svojim životom.Postoji nesklad i sukob između čovjeka kao svjesnog bića i njemu neobjašnjivog svijeta što dovodi do otuđenosti čovjeka. Trebaš u Uvodu još napisati da Stranac ( 1942.) spada u 1. fazu Camusova stvaralaštva, tzv. fazu apsurda. U tim je djelima pisao o problemu egzistencijalne usamljenosti čovjeka u traganju za svojom slobodom. Razradbeni dio : Ponuđeni ulomak je s kraja 1. dijela romana koji završava Mersaultovim bezrazložnim ubojstvom Arapina. Sada ćeš napisati bitne odrednice uz glavnoga junaka do ključne scene romana.Tko je Mersault?Obični mali činovnik, emocionalno otupio (ravnodušan prema majčinoj smrti, prema Mariji ), usamljen, neambiciozan, vodi isprazan i dosadan život. Scena na plaži: Mersault svijet oko sebe doživljava isključivo fizički( ne emocinalno),izazvan je vrućinom, odsjajem oštrice noža na suncu ( svjetlost i vrućina )i on ubija Arapina.U romanu je jako važan solarni motiv ( motiv sunca) koji se pojavljuje 7 puta i izaziva uznemirenost u Mersaultu. Kaubojski filmovi s Camusom nemaju baš nikakve veze. Mersault nije nihilist. On je stranac u svijetu bez iluzija, predstavnik otuđenoga čovjeka. Ako se Tvoj polazni tekst odnosi na scenu ubojstva, onda nemaš što pisati o sceni sa svećenikom. Ti trebaš analizirati zadani tekst i odgovoriti na smjernice.Moraš imati  barem 4 citata iz teksta kojima ćeš potkrijepiti svoje tvrdnje. U zaključku iznesi svoje mišljenje o tome kako se može pobijediti apsurdnosti  i osmisliti život.
Pozdrav od prof. Zore

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +55
« Travanj 12, 2012, 23:41:46 »
0
Nije Camusovo mišljenje da onaj tko ne plače na sprovodu svoje majke biva osuđen na smrt. U toj rečenici iznesena je kritika malograđanskog stava prema ljudima koji se ne ponašaju prema određenim društvenim konvencijama. Mersault je dakle morao plakati na sprovodu svoje majke, nije smio poslije sprovoda ići na kupanje s djevojkom i u kino gledati komičan film. Pisac je iznio i kritiku pravnoga sistema, jer Mersault nije osuđen na smrt zato što je ubio Arapina, nego zato što se u određenim situacijama nije ponašao prema očekivanim društvenim pravilima .
Rečenica nije dobra: Pucanjem 4 metka želi... U rečenici: ...bitnu ulogu ima svjetlost i vrućina., radi se o množini ( imaju svjetlost i vrućina). Ne živi Mersault ravnodušno, već ravnodušnim načinom života.Ne razumiju se piše odvojeno : ne razumiju. Ne vjeruje ni u šta, a ne u ništa.Na kraju romana Mersault želi da ljudi budu prisutni na njegovom pogubljenju, što znači da se u zatvoru promijenio i da ne želi više biti sam, da treba ljude u svojoj blizini.Nije ispovijednik, nego ispovjednik. U rečenici ...da se on promjeni...treba promijeni.Nisi Ti kompetentna da daješ ocjenu književnog djela ( pišeš da si pronašla neke nelogičnosti- zadnji ulomak ). Na kraju probaj aktualizirati problematiku djela i dati neko svoje mišljenje. Ne smije se dogoditi da napišeš ime ili prezime malim slovima ni u brzini, jer ćeš takve pogreške skupo platiti.
Pozdrav od prof. Zore