Anketa

Ocijenite esej?

1
2
3
4
5

Jerome David Salinger: Lovac u žitu - esej  Share 

miss scream

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • Respect: +25
Jerome David Salinger: Lovac u žitu - esej
« Travanj 14, 2012, 15:19:46 »
0
POLAZNI TEKST

Jerome David Salinger, Lovac u žitu

S cigaretama i ostalim, račun je izašao oko trideset dolara. Mislim da je
bar trebalo da ponude da plate ono što su popile pre nego što sam se
pridružio - ne bih im dozvolio, naravno, ali trebalo je bar da ponude. Nisam
se, ipak, pretjerano uzbudio zbog toga. Bile su takve ćurke, ništa nisu znale, a
nosile su i te žalosne, cirkuske šešire i sve. Deprimiralo me i to sa
ustajanjem rano ujutro da bi vidjele tu reviju u Radio-sitiju. Ako neko, neka
djevojka s idiotskim šeširom, recimo, dođe čak u New York - iz Seatlea, Isuse - i
završi ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio-sitiju, to
stvarno deprimira. Platio bih po sto pića svakoj od njih samo da mi to nisu
rekle.
Otišao sam iz tog Lavanda-salona ubrzo posle njih. Ionako su zatvarali,
a orkestar je davno prestao da svira. To je, prije svega, bilo jedno od onih
mjesta u kojima se grozno osjećaš osim ako si s nekim ko dobro igra, ili ako
kelner dozvoljava da naručuješ prava pića, a ne samo Coca-Cole. Nema
nijednog noćnog kluba na svetu u kojem bi mogao da sjediš ako ne možeš da
naručiš neko piće i napiješ se. Ili ako nisi s nekom djevojkom koja te stvarno
baca u nesvijest.

SMJERNICE
Kojemu književnom razdoblju 20. stoljeća pripada roman
Objasni naslov djela.
U kojem je licu pripovjedač i na koji to zaokret u literaturi upućuje?
U kojem se gradu zbiva radnja odlomka?
Kako Holden prosuđuje djevojke u društvu? Koji su njegovi kriteriji?
Kojih ih izrazima opisuje? Istakni izrazite tipične za adolescentski žargon.
Koje je njegovo životno stajalište? Zašto je tako radikalan u svojim stajalištima?
Opiši situaciju u kojoj je glavni lik u romanu.
Koje su njegove životne nedoumice? Je li promišljen ili kaotičan?
U kojim su riječima prepoznatljivi ironija i cinizam?
U kojim se presudnim životnim situacija nalazio Holden, kako reagira i kako je to utjecalo na njegovo sazrijevanje?
Kako je njegov odnos i držanje prema obitelji i je li taj odnos presudan za kvalitetu njegove ličnosti?
Može li Holden biti uzor svojim vršnjacima?
Koje su njegove osobine tebi prihvatljive i zašto, a koje nisu?

Moj esej

Jerome David Salinger je američki književnik,utemeljitelj tzv.proze u trapericama(jeans proza).Prozu u trapericama simbolizira javni junak,adolescent,koji priča u prvom licu služeći se urbanim žargonom.Ovaj roman pripada kasnom modernizmu.
                  Naslov ovog dijela povezan je sa željom glavnog lika,Holdena,koji sebe zamišlja kao lovca u žitu.U svojoj viziji on vidi polje puno djece koja se igraju.Na kraju tog polja nalazi se provalija,a on mora zaštititi tu djecu da ne upadnu u nju.Ironija u tome je što i sam srlja u provaliju od koje želi spasiti djecu.
Radnja ovog ulomka odvija se u New Yorku.Sedamnaestogodišnji Holden nalazi se u sanatoriju za psihičke bolesnike i prisjeća se zbog čega je završio tamo.Nakon što je izbačen iz škole,jer je imao četiri jedinice,vraća se kući.Nije htio čekati srijedu da se vrati,ali nije mogao ni otići kući jer mu roditelji još nisu znali za to.Zbog toga provodi tri dana u hotelima,barovima i kod prijatelja.U baru hotela sreće djevojke.Prosuđuje ih prema njihovom izgledu i ponašanju.Opisuje ij tipičnim žargonskim jezikom "bile su prave ćurke".Nisu mu se svidjele zbog njihova ponašanja-"mislim da su se bar trebale ponuditi da plate ono što su popile" i zbog njihova izgleda-"nosile su i te žalosne,cisrkurske šešire".
Holden je kaotičan lik,sa tmurnim pogledom na svijet.To najviše ima veze sa smrću njegova brata,kojeg je jako voljeo.O njemu govori sve najbolje i stalno ga hvali.Također voli svoju mlađu sestru,koju ćesto zove "stara Phoebe".O njoj ima jako dobro mišljenje.Kada se vratio u New York jedino se njoj javio od obitelji.Po tome se vidi da Holden nije u dobrim odnosima sa roditeljima.Zbog svog nemirnog duha već je bio izbačen iz tri škole i boji se reakcije roditelja.SEbe smatra nedovoljno dobrim u usporedbi sa svojom braćom i sestrom.Zbog smrti brata i izbacivanja iz škole nije potpuno sazrijeo.On je samo dječak koji pokušava naći sreću u životu ali mu to ne uspijeva.Roman je prožet cinizmom i ironijom.I u ovom kratkom odlomku to dolazi do izražaja.Ima ciničan pogled na djevojku koja je došla u New York da bi završila "ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio City-u.Također se vrlo često koristi hiperbolom-"platio bih po sto pića svakoj samo da mi to nisu rekle".
            Holden je klasičan lik tinejđera koji pokušava naći svoje mjesto u svijetu.Nemože biti uzor svojim vršnjacima,iako u romanu daje odgovore na neka važna pitanja koja muče sve mlade ljude.Po mojem mišljenju su sve njegove osobine prihvatljive.To su tipični problemi mladih ljudi koji trebaju podršku roditelja i okoline da bi se pronašli.U svima nama,kao i u Holdenu,čuči dijete koje se pita: Kamo odlaze patke kad se jezero u Central Parku zaledi?

Love is a misunderstanding bettween two fools

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +58
Odg: Jerome David Salinger: Lovac u žitu - esej
« Travanj 19, 2012, 18:56:52 »
+2
U Uvodu si mogla reći nešto više o prozi u trapericama i općenito o temi i problematici romana. Razrada je trebala početi s opisom glavnoga junaka i analizom teksta koji Ti je ponuđen. Griješiš jer pišeš najviše općenito o romanu, a ne analiziraš detaljno ponuđeni tekst.
Imaš velikih pogrešaka : ne sazrijeo nego sazrio
                                       ne voljeo nego volio
                                       ne tinejđer nego tinejdžer
Ne postoji žargonski jezik, nego : pisac se služi žargonom i to konkretno newyorške mladeži
Ne : Prozu u trapericama simbolizira,  nego : Obilježja proze u trapericama su ...
Pozdrav od prof. Zore

Borna07

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Odg: Jerome David Salinger: Lovac u žitu - esej
« Prosinac 18, 2012, 16:58:09 »
0
Da li je ovaj esej za pozitivnu ocijenu...???