Anketa

Ocijenite esej

1
2
3
4
5

Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi - esej  Share 

miss scream

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • Respect: +25
Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi - esej
« Travanj 14, 2012, 17:34:14 »
0
POLAZNI TEKST
Miroslav Krleža, Gospoda Glembajevi

GLEMBAY (ustao je pogođen. U njemu kuha. On raste iz depresije u violenciju. Gleda dugo svoga sina i klima glavom): Da, upravo tako arogantan bio si spram mene već u svojoj devetoj godini. To je ta tvoja venecijanska krv! (Škripi zubima, puši i prođe sobom gore-dolje. Zaustavi se tvrdo i odlučno): Dakle, molim te, da ne gubimo vrijeme! Ja sam bio na terasi kad si ti razgovarao s doktorom Silberbrandtom i ja sam čuo svaku tvoju riječ.

(Stanka. Otac i sin dugo se gledaju okom u oko. Leone nakon stanke podigne obje ruke u ramenima, a zatim ih bespomoćno spusti.)

GLEMBAY: No! I?
LEONE: Ništa! Onda si čuo svaku moju riječ!
GLEMBAY: No! I? (Stanka.) I?
LEONE: Što i? To mi je Silberbrandt tek malo prije objasnio da si ti to čuo! Oprosti mi! Ja sam bio duboko uvjeren da si negdje u vrtu! Ja nisam imao nikakve zle namjere!
GLEMBAY: Nije sada riječ o tome da li si ti imao pri tome kakvu namjeru, nego je li to istina?
Stanka.
LEONE: Ja mislim da je suvišno da nas dvojica o tome ovdje izgovorimo ma i jednu riječ! Ja nisam ono rekao tebi nego Silberbrandtu!
GLEMBAY: Tako? A šta bi ti uradio s čovjekom koji bi pred dva svjedoka izjavio da tvoja vlastita žena spava čitavu noć sa svojim ljubavnikom?
LEONE: Ne znam!
GLEMBAY: A tako? Ti ne znaš?
LEONE: Naravno da ne znam! Ja prije svega nemam žene, a drugo, ja nemam šezdeset i devet godina! Ja dakle ne znam što bih uradio na tvome mjestu!
GLEMBAY: Pa dobro, molim te, uzmimo da je tako! Dobro! Ti ne znaš! Dobro! Molim te! Dobro! Prođe sobom i onda stane. Možeš li ti razgovarati sa mnom samo dvije minute kao prijatelj?
LEONE: Ne! (Na jedno pitanje, koje je u jednoj nijansi toplo zazvučalo, to je bilo suviše kratko i suviše oštro. Osjetivši da je ta riječ bila prejaka, nastoji, poslije neugodne šutnje, da je razvodni komentarom): Naime, ja, ja naime mislim, ljudi ili su prijatelji ili nisu! A na dvije minute ne može se biti prijateljem.

SMJERNICE
Kakva je drama Gospoda Glembajevi s obzirom na vrstu? Obrazloži.
Smjesti prethodni ulomak u kontekst drame. Kojem činu pripada?
O čemu raspravljaju Leone i Glembay? Kako je i zašto uopće došlo do njihova razgovora?
Što Glembay očekuje od svog sina?
Kakav je njihov međusobni odnos?
Osjeća li se među njima rodbinska ljubav (otac – sin)?
Je li Leonov odnos prema majci drukčiji od odnosa prema ocu i zašto?
Tko je doktor Silberbrant i koja je njegova uloga u kući Glembajevih?
Tko je i što barunica, Glembayeva žena?
Tko je baruničin ljubavnik?
Koji se etički i moralni problemi pojavljuju u tom odlomku?
Kako na njih reagira Leone, a kako Glembay?
Što je sve u Glembayevih nemoralno i koje sve dramske situacije upućuju na to?
Ostavljaju li Glembayevi dojam uglednik građana? Zašto?
Kako završava drama i što je tipično glembajevsko u tom završetku?
Jesu li Glembajevi kao model obitelju prisutni u našoj svakodnevni ili su prošlost?

esej

Miroslav Krleža je po mnogima najveći hrvatski pisac dvadestog stoljeća.Gospoda Glembajevi je psihološko-socijalna drama u tri čina.Bavi se društvenim  statusom obitelji Glembay ,a s druge strane psihološki analizira glavne likove.
                         Ovaj ulomak je sam početka drugog čin drame.Leone i Glembay raspravljaju o  barunici.Do tog razgovora dolazi nakon što je Glembay čuo Leonea kako optužuje Silberbrandta da je baruničin ljubavnik.Nakon što je to čuo Glembay zahtijeva objašnjenje.Leone ne želi razgovarati sa njim o tome.Glembay od sina očekuje prijateljsko ponašanje,ali on mu govori da su ljudi prijatelji ili nisu "a na dvije minute ne može se biti prijateljem".Njih dvoje nemaju dobar odnos.Leone je prije jedanest godina,nakon majčinog samuoubojstva otišao od kuće,i sada se prvi put vratio.
Glembay je poslovan čovjek kojemu je važno materijalno i društveni status.On ne shvaća Leoneovu strast za slikanjem i smatra to bezvrijednim.S druge strane Leone ne razumije Glembayem materijalizam i zamjera mu kako se ponašao prema njegovoj majci.Majku je Leone voljeo.Optužuje oca da je,dok je majka još bila živa,barunici kupovao darove i vile.
Barunica Castelli-Glembay je druga žena Leoneovog oca.Leone je ne podnosi jer smatra da je ona kriva za smt njegove majke i sestre.Napočetku drame barunica je optužena da je kriva za smrt mlade krojačice koja se bacila sa trećeg kata njihove kuće,nakon što joj je baruničina kočija ubila svekrvu.Oslobođena je svih optužbi.
Dr. Silberbrandt je baruničin ispovjednik i njen ljubavnik.
U ovom ulomku naglasak je na moralnom problemu da li je Leone trebao reći svome ocu za svoja saznanja o barunici.Leone se pravda govoreći:"ja nisam imao nikakve zle namjere".On je samo razgovarao sa Silberbrandtom i nije mislio da će njegov otac čuti taj razgovor.Glembay želi objašnjenje,ne zanimaju ga namjere "nego je li to istina". Leone smatra da on nema o čemu razgovarati sa njime,i želi da ga pusti na miru.
U Glembayevima ima dosta nemoralnih stvari.Većina ih je povezana sa barunicom.Ona je imala ljubavnika u muževoj kući.Nakon što je njena kočija pregazila ženu nije htjela uopće razgovarati o tome i nije smatrala da je kriva.
Zbog svog bogatstva i skrivanja prljavih detalja GlembaYevi odaju dojam uglednih građanina.
             Drama završava Leoneovim ubojstvom barunice.Kraj je tipično Glembayevski jer se u Leoneu napokon probudi Glembayeva krv.Tim činom Leone potvrđuje Barboczyevu legendu da su svi Glembayevi ubojice,lažljivci,kradljivci i prokletnici.U današnjem svijetu više ne postoje takve obitelji.Glembayevi nam daju sliku prošlosti.Danas postoje bogate obitelji,ali zbog medija i brzog širenja informacija rijetke obitelji mogu očuvati barem prividan dobar ugled.
Love is a misunderstanding bettween two fools

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +58
Odg: Miroslav Krleža: Gospoda Glembajevi - esej
« Travanj 19, 2012, 20:05:57 »
+1
Polazni tekst je trebao biti dulji kako bi se mogao bolje analizirati.
U Uvodu je trebalo još napisati da ova drama spada u dramsku trilogiju o Glembajevima(navesti naslove ostalih dijelova trilogije),donjogradskoj patricijskoj zagrebačkoj obitelji , koja se u razdoblju od 200 godina popela na društvenoj ljestvici od međimurskih kmetova do bankara i carskih savjetnika, ali istovremeno s padom Austro- Ugarske Monarhije počinje i njihova materijalna i moralna propast( radnja prve drame je smještena u 1913.g.uoči 1. svjetskog rata i pada Monarhije).Navedeni ulomak je s početka 2. čina u kojem dolazi do sukoba i obračuna između oca i sina. Uzrok sukoba je ono što je rekao Leone o drugoj Glembajevoj ženi, barunici Castelli pred svjedocima, a nije znao da je njegov otac to čuo.Ignjat traži od sina da opovrgne ono što je rekao, a to je, da je barunica  ljubavnica ispovjednika Silberbranta i da je on to čuo.Sukob oca i sina je sukob trgovca i bankara sa sinom umjetnikom i intelektualcem, sukob tjelesnog i duhovnog. Nakon 11godina vraća se Leone kući nakon što je otišao nakon samoubojstva majke i sestre, a za čiju smrt je kriva barunica Castelli.Sukobljavaju se tu danijellijevska krv Leonea naslijeđena od majke, Venecijanke plave krvi i glembajevska, moralno degenerirana krv ogrezla u zločinima, otimačini i beskrupuloznosti. Taj dugo odgađani obračun donio je na svjetlo dana svu glembajevsku prljavštinu, a vrhunac je bio , kada je Leone priznao ocu da je čak i on bio baruničin ljubavnik.Iako se Leone bori protiv glembajevštine u sebi, na kraju 3. čina ona pobjeđuje u njemu, kada postaje ubojicom barunice.
Drama se događa u jednoj noći (između 1 i 5 sati ujutro) ,a gradacijski dramski sukob je praćen i nevremenom  u prirodi.

livmed

• Global Moderator
  • Respect: +150
« Travanj 21, 2012, 16:08:30 »
0
Ovo je jedva za 3, sadržajno ti je već pojasnila "Zora" . Stil je "bez stila", previše narativno, gramatički također loše, od "voljeo" do enklitika. Moraš više raditi na eseju.

mobica

• Registrirani korisnik
  • Respect: +3
« Travanj 22, 2012, 11:03:48 »
0
Jel može netko napisat ključne smjernice za Krležu? :/