Anketa

Ocjena?

5
3 (11.5%)
4
10 (38.5%)
3
6 (23.1%)
2
4 (15.4%)
1
3 (11.5%)

Ukupno Glasova: 26

Jerome David Salinger: Lovac u žitu - esej  Share 

bubiZG

• Registrirani korisnik
  • Respect: +49
Jerome David Salinger: Lovac u žitu - esej
« Svibanj 13, 2012, 18:54:43 »
0
SMJERNICE

Kojemu književnom razdoblju 20. stoljeća pripada roman
Objasni naslov djela.
U kojem je licu pripovjedač i na koji to zaokret u literaturi upućuje?
U kojem se gradu zbiva radnja odlomka?
Kako Holden prosuđuje djevojke u društvu? Koji su njegovi kriteriji?
Kojih ih izrazima opisuje? Istakni izrazite tipične za adolescentski žargon.
Koje je njegovo životno stajalište? Zašto je tako radikalan u svojim stajalištima?
Opiši situaciju u kojoj je glavni lik u romanu.
Koje su njegove životne nedoumice? Je li promišljen ili kaotičan?
U kojim su riječima prepoznatljivi ironija i cinizam?
U kojim se presudnim životnim situacija nalazio Holden, kako reagira i kako je to utjecalo na njegovo sazrijevanje?
Kako je njegov odnos i držanje prema obitelji i je li taj odnos presudan za kvalitetu njegove ličnosti?
Može li Holden biti uzor svojim vršnjacima?
Koje su njegove osobine tebi prihvatljive i zašto, a koje nisu?

POLAZNI TEKST
Jerome David Salinger, Lovac u žitu

S cigaretama i ostalim, račun je izašao oko trideset dolara. Mislim da je
bar trebalo da ponude da plate ono što su popile pre nego što sam se
pridružio - ne bih im dozvolio, naravno, ali trebalo je bar da ponude. Nisam
se, ipak, pretjerano uzbudio zbog toga. Bile su takve ćurke, ništa nisu znale, a
nosile su i te žalosne, cirkuske šešire i sve. Deprimiralo me i to sa
ustajanjem rano ujutro da bi vidjele tu reviju u Radio-sitiju. Ako neko, neka
djevojka s idiotskim šeširom, recimo, dođe čak u New York - iz Seatlea, Isuse - i
završi ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio-sitiju, to
stvarno deprimira. Platio bih po sto pića svakoj od njih samo da mi to nisu
rekle.
Otišao sam iz tog Lavanda-salona ubrzo posle njih. Ionako su zatvarali,
a orkestar je davno prestao da svira. To je, prije svega, bilo jedno od onih
mjesta u kojima se grozno osjećaš osim ako si s nekim ko dobro igra, ili ako
kelner dozvoljava da naručuješ prava pića, a ne samo Coca-Cole. Nema
nijednog noćnog kluba na svetu u kojem bi mogao da sjediš ako ne možeš da
naručiš neko piće i napiješ se. Ili ako nisi s nekom djevojkom koja te stvarno
baca u nesvijest.

Jerome David Salinger, Lovac u žitu

U ovom eseju interpretirat ću djelo američkog romanopisca i pripovjedača Jeromea Davida Salingera, "Lovac u žitu". Djelo je nastalo 1951.godine i obilježilo je početak proze u trapericama. Takva prozna vrsta prikazuje nam besciljnu inteligentnu mladež, koja ne poštuje autoritete starijih, odbija različite tradicionalne vrijednosti poput crkve, škole i odgoja i nekako se želi istaknuti pred svijetom svojim suprotstavljanjem i arogantnim ponašanjem.
      Naslov djela je zapravo krivo zapamćen stih pjesme za koji je Holden tvrdio da će bit njegov posao. Metaforički je zamislio kako će baš on bit "lovac u žitu" sa zadatkom spašavanja djece koja padaju u provaliju. Pod samim izrazom "provalija" smatra se da glavni junak misli na suvremene poroke kojima se odaje današnja mladež, te će on pomoći djeci da zadrže mladenačku čistoću i dobrotu. Dakako to sve pripovjeda sedamnaestogodišnjak Holden koji nam se obraća izravno u prvom licu kako bi što dostojnije shvatili pouku. Holden tako lutajući ulicama New Yorka  puši, pije i uživa društvo žena, no ove iz ulomka mu se baš i nisu pretjerano dopale:"Bile su takve ćurke, ništa nisu znale, a nosile su i te žalosne, cirkuske šešire i sve. ", stavljajući pod tepih sve svoje probleme sa školom i obvezama. Posebno u prošlom navodu treba istaknuti tipično adolescentski žargon kojim Holden opisuje te žene kao "ćurke" sa "cirkuskim" šeširima. Također Holdena je zasmetalo i to što su podjelile s njim da su posebno u New York došle kako bi se rano ujutro ustale i otišle na reviju: "Ako neko, neka djevojka s idiotskim šeširom, recimo, dođe čak u New York - iz Seatlea, Isuse - i završi ustajući rano ujutro da bi vidjela prokletu reviju u Radio-sitiju , to stvarno deprimira.". Premda Holden besciljno bježi od problema u cijelom romanu, sama situacija ga dosta izjeda iznutra. Nekoliko je puta izbačen iz škole, ništa nije znao, samo je pisao dobre eseje iz engleskog jezika, a i društveno je bio previše na svoju ruku što mu je zadalo kroz cijeli roman samo nevolje. Najveći problem mu je činjenica da mora doći kući i pogledat roditeljia u oči te priznat njima, ali i sebi poraz zbog nemara i lijenosti.
Premda su mu razmišljanja prilično mladenačka, u glavi mu vlada kaos, brkaju mu se razmišljanja i stanja u kojima se nalazi sad i u kojima bi se želio nalazit, a odluke donešene na prečac stvaraju mu dugotrajne probleme, mada on tog još nije svjestan. U nekim trenucima Holden osim što laže, posluži se  i ironijom kako bi zornije prikazao svoj način doživljavanja stvari: "Platio bih po sto pića svakoj od njih samo da mi to nisu rekle.". Usporedno s tim Holden također provlačeći razmišljanja o svojoj obitelji kroz roman,  posebno istiće svoju sestru Phoebe koju nekako iznimno voli, jer inaće se najbolje slagao sa djecom, a drugi razlog je taj što ju želi obraniti od odrastanja. Također spominje problem koji ga muči, a to je smrt njegova brata Allieja te njegova ne mogučnost da istu spriječi.
      U pravilu Holden nije baš osoba koju bi naveli nekome da mu bude uzor u školi i u poštivanju autoriteta, ali je tinejdžer koji dobro razmišlja u nekim situacijama i kojemu je stalo i do drugih, a ne samo do sebe. Valja zaključiti da je Holden samo jedan od mnogo tinejdžera koji su u današnjem svijetu izgubljeni u moru informacija i problema, a glavni problem koji današnju mladež muči je situiranost i sigurnost daljnjeg života nakon odlaska od roditelja.

Submarine

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Odg: Jerome David Salinger: Lovac u žitu (esej)
« Svibanj 16, 2012, 19:01:14 »
0
mislim da se ne kaze: "dostojnije shvatili pouku"

DeniO

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
« Svibanj 22, 2012, 22:14:38 »
0
Citat:
posebno istiće svoju sestru Phoebe koju nekako iznimno voli, jer inaće se najbolje slagao sa djecom

pripazi malo na č i ć, ostalo je ok ;)

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +55
« Svibanj 23, 2012, 12:28:36 »
+1
U uvodu nisi napisao koje su sve karakteristike romana u trapericama. Pripovjedač je adolescent koji priča u 1. licu služeći se žargobom, konkretno ovdje žargonom njujorške mladeži. Provalija je simbol svijeta odraslih pred kojom je Holdenu  i u koji ne želi ući i želi spasiti djecu da ne uđu u taj svijet ( da ne upadnu ).Holden bi htio pomoći drugima , ali i njemu treba pomoć jer se ne zna nositi sa svim svojim problemima i frustracijama.

Pravopisno je jako loše napisano!
a) pisanje č i ć  : ističe, inače, mogućnost ( ne :istiće, inaće, mogučnost
b) engleskoga jezika, (ne :engleskog jezika)
c) će biti ( ne : će bit), mora pogledati, mora priznati ( ne: mora priznat, mora pogledat), bi se želio nalaziti (ne : bi se želio nalazit)
d) pisanje ije, je, e : pripovijeda( ne: pripovjeda), podijelile (ne :podjelile)
e) on toga još nije svjestan ( ne : on tog...)
f) u rečenici  :U nekim trenucima Holden osim što laže, posluži se ( treba : služi se ...)...
g) s djecom ( ne : sa djecom)
h)...baš osoba koju bismo naveli ( ne : baš osoba koju bi naveli)
i) donesena ( ne : donešena )
j) naprečac ( ne : na prečac)
Stilske pogreške :a) ne znaš značenje riječi dostojan (dostojan=vrijedan nečega, koji je što zaslužio, častan)
U rečenici je trebalo pisati : ...kako bismo ( ne : bi )što vjerodostojnije shvatili pouku.
b) stilski nejasno i nerazumljivo : besciljno bježi od problema
c) red riječi u rečenici ne valja : Holdena je također zasmetalo ...( ne: Takođar Holdena je zasmetalo...)
Pozdrav od prof Diel i sretno na maturi!

bubiZG

• Registrirani korisnik
  • Respect: +49
« Svibanj 23, 2012, 18:46:06 »
0
Hvala na opširnoj kritici :)

Zanima me bi li me srušili sa ovim esejom na maturi ili je ipak za 2? (čuo sam da ukoliko su osnove ispunjene /uvod, razrada, zaključak/ i ukoliko je dan odgovor na smjernice da to nije 1) ...

Lijep pozdrav! hvala :)

Stagiranin

• Registrirani korisnik
  • Respect: +5
« Svibanj 23, 2012, 19:16:02 »
+1
Hvala na opširnoj kritici :)

Zanima me bi li me srušili sa ovim esejom na maturi ili je ipak za 2? (čuo sam da ukoliko su osnove ispunjene /uvod, razrada, zaključak/ i ukoliko je dan odgovor na smjernice da to nije 1) ...

Lijep pozdrav! hvala :)

eh, to i mene zanima.  :P
Svi ljudi su po prirodi željni znanja.

Zora

• Registrirani korisnik
  • Respect: +55
« Svibanj 24, 2012, 01:18:19 »
+1
Možda bi Ti ipak dala dvojku s obzirom da sam vidjela i gorih eseja.
Sretno na maturi!
Pozdrav od prof. Zore

tenica kretenica

• Registrirani korisnik
  • Respect: +2
« Svibanj 25, 2012, 02:56:53 »
+2
Haha, prof.Zora, * Možda BIH ti ipak dala dvojku!  ;)