Anketa

Ocjena?

5
14 (22.6%)
4
16 (25.8%)
3
21 (33.9%)
2
8 (12.9%)
1
3 (4.8%)

Ukupno Glasova: 62

Sofoklo: ANTIGONA - esej  Share 

bubiZG

• Registrirani korisnik
  • Respect: +51
Sofoklo: ANTIGONA - esej
« Svibanj 16, 2012, 21:03:53 »
0
ANTIGONA:

Oj grobe, bračna ložnice, moj ukopni
Za navijek čuvan dome kamo putujem
Ka svojim od kojih broj je najveći
Fersefasa* med mrtvima prihvatila;
A od njih zadnja ja i najružnije baš
Sad silazim dok žića ne navrših vijek.
Al' čvrstu gajim nadu da ću ocu  svom,
Kad dođem, draga doći, draga majčice,
I tebi, draga tebi, brate premili:
Ta ja vas mrtve sama svojim rukama
I oprah i uredih: na grob žrtvu vam
Ja izlih, a sad, Poliniče, tijelo ti
Sahraniv tvoje, takvu plaću ubirem.
Al' s pravom ti, za razumne, iskazah čast.
Ta nikada se, ni da djeci mati sam
Ni muž da mrtav trune mi, ne prihvatih
Ja takva posla preko volje građana.
Pa kakvu zakonu to kažem za volju?
Da muž mi umre, drugoga bih dobila
I dijete s drugim ovo ako izgubim;
Al' kako roditelje meni krije Had,
Brat nijedan se više rodit ne može.
Po zakonu te takvu ja pretpostavih
Svim drugima, a Kreontu se učini
To grijeh i strašna drskost, brate premili.
I sad me neudatu i bez svatova
Ovako rukom zgrabiv vodi: udaje
Ni djece ni tetošenja toga dječjega
Ne postigoh, već jadna tako sama ja
Bez prijatelja živa u grob k mrtvima
Sad idem. Kakav zakon božji pogazih?

SMJERNICE

Smjesti ponuđeni ulomak u cjelinu djela i odredi temu o kojoj govori (ulomak). Poveži ulomak s dramskom trilogijom čiji je dio drama Antigona i citiraj stihove koji upućuju da je u pitanju organska trilogija (objasni pojam organske trilogije). Kako je Sofoklo reformirao antičku tragediju?

Objasni kako se u ponuđenom ulomku očituje Antigonina tragična sudbina. Izdvoji stihove kojima Antigona obrazlaže da nije imala izbora nego učiniti djelo zbog kojeg je osuđena.   Dokaži na  ponuđenom primjeru da Sofoklo prikazuje ljude onakvima kakvi bi trebali biti, a ne onakve kakvi stvarno jesu.  Objasni zašto Antigona kaže na početku svojeg monologa „oj grobe, bračna ložnice“ i „ bez prijatelja živa u grob k mrtvima sada idem“ – koje su to stilske figure?  Objasni zašto Sofokla smatraju majstorom antičkoga stila. Kojim stihom su pisane antičke tragedije?

Kako ti vidiš problematiku koja je predstavljena u djelu – sukob božanskih i ljudskih vrijednosti. Je li vrijedno umrijeti radi morala i služenja zajednici i obitelji? Bi li mogao/mogla dati takvu žrtvu?

Sofoklo, Antigona

U ovom eseju analizirat ću dramu grčkog tragičara Sofokla koji je stvarao u 5. stoljeću prije Krista. Sofoklov veliki opus od 123 drame sveo se na sačuvanih 7 tragedija. Valja spomenuti da je Sofoklo dao konačni oblik grčkoj tragediji uvođenjem trećeg glumca, pojačavanjem dramske radnje i dijalogom. Svojim likovima dao je svijest i razum i mogučnost upravljanja sudbinom. Priloženi ulomak je iz 5. čina drame "Antigona" u kojem se Antigona žali građanima i bogovima i plače nad svojom sudbinom.
      Antigona predstavlja protagonista u ovoj tragediji i brani božanske i obiteljske zakone te se svim silama odupire Kreontu i preko njegove volje vrši obred pokopa nad svojim bratom, premda joj je Kreont to zabranio. Ovim stihovima Antigona pred Tebancima i bogovima pravda sebe i jadikuje:"Al' čvrstu gajim nadu da ću ocu  svom,/ Kad dođem, draga doći, draga majčice,/ I tebi, draga tebi, brate premili:/ Ta ja vas mrtve sama svojim rukama/ I oprah i uredih: na grob žrtvu vam/ Ja izlih...". Isto tako objašnjava zašto nije poslušala Kreontovu zapovjed: "Brat nijedan se više rodit ne može./ Po zakonu te takvu ja pretpostavih/ Svim drugima, a Kreontu se učini/ To grijeh i strašna drskost, brate premili". U ulomku je jasno vidljivo Sofoklovo prikazivanje ljudi na način kakvi oni trebaju bit, a ne kakvi su jer kroz cjeli Antigonin monolog ona govori o tome kako nije zaslužila takvu sudbinu i kako ju je Kreont ipak trebao pomilovati. Početak monologa stihovima: "Oj grobe, bračna ložnice", govori o Antigoninom odlasku u smrt, odlasku u Had, gdje će se opet susrest sa svojom braćom, što je možda neka svjetla točka koju vidi u svemu tome. Osjećaj odbačenosti od obitelji koju je na Zemlji imala i traženje utjehe u obitelji koja luta Hadom najbolje je prikazan ovim stihom: "...bez prijatelja živa u grob k mrtvima sada idem.". Pri takvim opisima i doživljajima Sofoklo je koristio figure metafore. Uz stih heksametar također je koristio i mnoge stilske figure i bio je veoma vješt u povezivanju događaju i vladanjem s više glumaca na sceni te ga zato smatramo majstorom antičkog stila.
      Na kraju valja istaknuti Antigonin jak karakter i veliku želju za pokopom brata koju ni sam kralj Kreont nije mogao sprječiti, ali je nažalost sukob temeljen između moralnih, božanskih, obiteljskih zakona te ljudskih i državnih zakona završio tragičnim samoubojstvom Antigone, Hemona i Kreontove žene Euridike. Gledajući sve objektivno, Antigonina se žrtva isplatila i učinila ju moralnom pobjednicom drame, a po tom primjeru ljudi bi trebali veću pozornost dati obiteljskim i moralnim vrjednostima, nego strogo napisanim državnim zakonima.

Kritike su dobro došle kao i ocjena.
Hvala!

ana.b

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Odg: Sofoklo: ANTIGONA - esej
« Svibanj 24, 2012, 20:04:08 »
0
odakle ti te smjernice i tekstovi po kojima si pisao/la esej?