Anketa

Ocjena?

5
5 (25%)
4
6 (30%)
3
4 (20%)
2
4 (20%)
1
1 (5%)

Ukupno Glasova: 20

Marin Držić, Dundo Maroje - esej  Share 

bubiZG

• Registrirani korisnik
  • Respect: +51
Marin Držić, Dundo Maroje - esej
« Svibanj 21, 2012, 20:18:49 »
0
Marin Držić, Dundo Maroje (Pometov monolog)

Pomet: Ma se trijeba s brjemenom akomodavat  trijeba je bit vjertuozu, tko hoće renjat na svijetu . Kralj je čovjek od ljudi kad se umije vladat . Nije ga imat dinar, er vidim mnoge s dinarmi potištene; nije ga bit doktur, er vidim mnoge te brigate fantastike , nije ga nit, junak s mačem u ruci, er su ti većekrat ali ubijeni, ali ih se pune tamnice; nije ga bit poeta, ni komedije umjet činit, er tizijem svak` ore i na svaki ga pijer hoće operat , kao bastaha , i umjesto zahvaljenja da mu reku: „Ne valja ništa, iždeni !“ i da mu neprijatelji ostanu: nije ga bit mužik , er tizijeh druzi čine pjet , kad veću volju plakat imaju.
Trijeba je bit pacijent  i ugodit zlu bremenu, da se pak dobro brijeme uživa. Svakijem kami ! Maro mi prijeti, a ja mu s baretom  u ruci klanjam; Tudešak me, moj idol, dviže s trpeze delicija; srcem mučno idem, čijerom volontijero . I tko k meni dođe: „Pomete, opravi mi!“ opravljam . – „Pođ` za mene!“ idem. – Konselj mi pita . Umijem mu ga dat. Ovaki ljudi renjaju; a merita  moj profumani  trbuh, da mu vjerno služim. Sve sam ove galanterije za njega naučio, er me nigda ne izdava na dobru obroku; vazda je bio pripravljen, dispos  ponijet.

Smjernice za pisanje

U uvodnom dijelu sastavka smjesti ulomak u djelo Marina Držića. Navedi književnu vrstu kojoj djelo pripada. Navedi u kojem je književnom razdoblju autor stvarao i kojem je književnom krugu pripadao.
Ukratko navedi na čemu se temelji sukob u djelu (nemoj pisati sadržaj, nego samo navedi sukob ili sukobe u djelu koje smatraš važnima).
Pozorno pročitaj ulomak i napiši na koji način Pomet razmišlja o životu. Obrati pozornost na to kako Pomet vidi uspješna čovjeka. Smatra li bogate, obrazovane i vitezove ratnike te pjesnike i komediografe uspješnim ljudima?
Kako se ponaša Pomet? Zašto je naučio sve te vještine? Kojim je vrlinama obdaren? Na kraju napiši zašto je Pomet „kovač svoje sreće“.
Objasni zašto Pometa smatramo pravim predstavnikom vremena u kojem je živio.

Marin Držić, Dundo Maroje

Komedija "Dundo Maroje" dramsko je djelo Marina Držića dubrovčanina koji je pisao u 16. stoljeću. Velik dio svog životnog vijeka proveo je u kazalištu. U mlađim danima je glumio i pisao pjesme, a poslije se bavio pisanjem drama. Ponuđeni ulomak je iz drugog čina Držićeve komedije "Dundo Maroje" i jedan je od nekoliko Pometovih monologa u drami.
      Glavni sukob u djelu uočavamo između oca Dunda i sina Mare kojemu je Dundo dao 5000 dukata da kupi tkanine za prodaju, a on se tim novcem provodio u Rimu. Tokom djela škrtost Dundu dovodi u Rim gdje se suočava sa svojim sinom Marom. U danom ulomku Pomet nas uči o najboljem načinu kako bi trebalo živiti. Spajajući ugodno s korisnim i uz malo strpljenja mogli bismo imat lijep život prema riječima Pometa. Također Pomet u novcu ne vidi nikakvu sreću kao ni u tituli koja čovjeka uzdiže u određeni sloj društva: "Nije ga imat dinar, er vidim mnoge s dinarmi potištene; nije ga bit doktur, er vidim mnoge te brigate fantastike ...". Pomet spominje neke svoje vrline kojima je obdaren i koje mu koriste kako bi mu bilo bolje u životu, a to su: lako prilagođavanje svakoj situaciji: "...se trijeba s brjemenom akomodavat", također je i strpljivost jako bitna vrlina, jer nakon lošeg vremena dolazi dobro vrijeme koje bi valjalo uživat: "Trijeba je bit pacijent i ugodit zlu bremenu, da se pak dobro brijeme uživa". Također navodi svoj primjer posla sluge u kojem je uvjek poslušan i radi što treba:"I tko k meni dođe: 'Pomete, opravi mi!' opravljam . – 'Pođ` za mene!' idem.". Baš zato jer se lako prilagodi, istrpi krizu i vjeran je radnik Pomet je "kovač svoje sreće". U ulomku šaljivo kaže da u jednu ruku sve to radi i posjeduje te vrline kako bi mogao uživati ne samo u hrani nego i u svim blagodatima žvota: "...a merita moj profumani trbuh, da mu vjerno služim. Sve sam ove galanterije za njega naučio, er me nigda ne izdava na dobru obroku...".
   Pometa smatramo također i pravim predstavnikom vremena u kojem je živio, jer u ono vrijeme su ljudi pogotovo u Rimu bili podjeljeni na gospodu i "one ispod", pretežno njihove sluge, a ti sluge ako su htjeli nekako uživati u životu, morali su se snaći. Kroz iskustvo snalaženja stjecali su vrline kako i njima nebi bilo loše i kako bi mogli dobit komad tog "kolača" kojeg uživa gospodski narod.

Recycle

• Registrirani korisnik
  • Respect: +45
Odg: Marin Držić, Dundo Maroje - esej
« Svibanj 21, 2012, 21:00:07 »
0
Citat:
Marin Držić, Dundo Maroje

Komedija "Dundo Maroje" dramsko je djelo Marina Držića,zarez Dubrovčanina koji je pisao u 16. stoljeću. Velik dio svog životnog vijeka proveo je u kazalištu. U mlađim danima je glumio i pisao pjesme, a poslije se bavio pisanjem drama. Ponuđeni ulomak je iz drugog čina Držićeve komedije "Dundo Maroje" i jedan je od nekoliko Pometovih monologa u drami.
      Glavni sukob u djelu uočavamo između oca Dunda i sina Marea kojemu je Dundo dao 5000 dukata da kupi tkanine za prodaju, a on se tim novcem provodio u Rimu. Tokom djela škrtost Dunda(Dundu je komu,čemu-dativ) dovodi u Rim gdje se suočava sa svojim sinom Marom. U danom ulomku Pomet nas uči o najboljem načinu kako bi trebalo živjeti. Spajajući ugodno s korisnim i uz malo strpljenja mogli bismo imati lijep život prema riječima Pometa. Također Pomet u novcu ne vidi nikakvu sreću kao ni u tituli koja čovjeka uzdiže u određeni sloj društva: "Nije ga imat dinar, er vidim mnoge s dinarmi potištene; nije ga bit doktur, er vidim mnoge te brigate fantastike ...". Pomet spominje neke svoje vrline kojima je obdaren i koje mu koriste kako bi mu bilo bolje u životu, a to su: lako prilagođavanje svakoj situaciji: "...se trijeba s brjemenom akomodavat", također je i strpljivost jako bitna vrlina, jer nakon lošeg vremena dolazi dobro vrijeme koje bi valjalo uživati: "Trijeba je bit pacijent i ugodit zlu bremenu, da se pak dobro brijeme uživa". Također navodi svoj primjer posla sluge u kojem je uvjek poslušan i radi što treba:"I tko k meni dođe: 'Pomete, opravi mi!' opravljam . – 'Pođ` za mene!' idem.". Baš zato jer se lako prilagodi, istrpi krizu i vjeran je radnik Pomet je "kovač svoje sreće". U ulomku šaljivo kaže da u jednu ruku sve to radi i posjeduje te vrline kako bi mogao uživati ne samo u hrani nego i u svim blagodatima žvota: "...a merita moj profumani trbuh, da mu vjerno služim. Sve sam ove galanterije za njega naučio, er me nigda ne izdava na dobru obroku...".
   Pometa smatramo također i pravim predstavnikom vremena u kojem je živio, jer u ono vrijeme su ljudi pogotovo u Rimu bili podjeljeni na gospodu i "one ispod", pretežno njihove sluge, a te sluge ako su htjeli nekako uživati u životu, morali su se snaći. Kroz iskustvo snalaženja stjecali su vrline kako i njima nebi bilo loše i kako bi mogli dobit komad tog "kolača" kojeg uživa gospodski narod.

Samo da upozorim da je vrlo moguće da sam ja krivo ispravio točno napisane riječi, ne uzimaj me zdravo za gotovo. Esej je dobar malo si ga stilski mogao bolje doraditi i eventualno poboljšati zaključak koji mora biti efektan. (Pomet predstavnik vremena u kojem je živio? Svako razdoblje u svijetu imalo je sve tipove ljudi pa mi ovo nema pretjerano smisla.)
Nemam pojma koliko bi ovo dobilo na maturi, mislim da nije za 5 ali nije ni za lošu ocjenu.

bubiZG

• Registrirani korisnik
  • Respect: +51
« Svibanj 22, 2012, 09:16:06 »
0
Samo da upozorim da je vrlo moguće da sam ja krivo ispravio točno napisane riječi, ne uzimaj me zdravo za gotovo. Esej je dobar malo si ga stilski mogao bolje doraditi i eventualno poboljšati zaključak koji mora biti efektan. (Pomet predstavnik vremena u kojem je živio? Svako razdoblje u svijetu imalo je sve tipove ljudi pa mi ovo nema pretjerano smisla.)
Nemam pojma koliko bi ovo dobilo na maturi, mislim da nije za 5 ali nije ni za lošu ocjenu.

Hej :)

hvala na kritikama...a ovo sa razdobljem, nebi ni ja pisao da se nije nalazilo u smjernicama.
iz tvojih usta u Božje uši haha, sam da bude 3 i ja zadovoljan :)

Lijep pozdrav!

emem94

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • Respect: +4
« Svibanj 22, 2012, 18:37:56 »
0

još bi dodala---
Komedija Dundo Maroje dramsko je djelo Marina Držića,zarez Dubrovčanina koji je pisao u 16. stoljeću. Velik dio svogA životnogA  vijeka proveo je u kazalištu. U mlađim danima  glumio JE i pisao pjesme, a poslije se bavio pisanjem drama. Ponuđeni ulomak NALAZI SE U  drugom činu Držićeve komedije Dundo Maroje(NOVO-NE TREBAJU NAVODNICI KOD IMENA DJELA)  i jedan je od nekoliko Pometovih monologa u drami.
      Glavni sukob u djelu uočavamo između oca Dunda i sina Mara kojemu je Dundo dao 5000 dukata KAKO BI kupio tkanine za prodaju, a on se tim novcem provodio u Rimu. Tokom djela škrtost Dunda(Dundu je komu,čemu-dativ) dovodi u Rim gdje se suočava sa svojim sinom Marom. U danom ulomku Pomet nas uči o najboljem načinu kako bi trebalo živjeti. Spajajući ugodno s korisnim i uz malo strpljenja mogli bismo imati lijep život prema riječima Pometa. Također,ZAREZ  Pomet u novcu ne vidi nikakvu sreću kao ni u tituli koja čovjeka uzdiže u određeni sloj društva: "Nije ga imat dinar, er vidim mnoge s dinarmi potištene; nije ga bit doktur, er vidim mnoge te brigate fantastike ..."(NE TREBA TOČKA, AKO   SI STAVIO UNUTAR CITATA INTERPUNKCIJU)Pomet spominje neke svoje vrline kojima je obdaren i koje mu koriste kako bi mu bilo bolje u životu, a to su: lako prilagođavanje svakoj situaciji: "...se trijeba s brjemenom akomodavat", također je i strpljivost jako bitna vrlina, jer nakon lošeg vremena dolazi dobro vrijeme koje bi valjalo uživati: "Trijeba je bit pacijent i ugodit zlu bremenu, da se pak dobro brijeme uživa." (TOČKA UNUTAR NAVODNIKA!!)Također(MOŽEŠ KORISTITI UMJESTO TAKOĐER I UZ TO) navodi svoj primjer posla sluge u kojem je uvIjek (IJE/JE)poslušan i radi što treba:"I tko k meni dođe: 'Pomete, opravi mi!' opravljam . – 'Pođ` za mene!' idem."(TOČKA NE TREBA !!!)Baš zato jer se lako prilagodi, istrpi krizu i vjeran je radnik Pomet je "kovač svoje sreće". U ulomku šaljivo kaže da(KAKO UMJESTO DA) u jednu ruku sve to radi i posjeduje te vrline kako bi mogao uživati ne samo u hrani nego i u svim blagodatima žvota: "...a merita moj profumani trbuh, da mu vjerno služim. Sve sam ove galanterije za njega naučio, er me nigda ne izdava na dobru obroku..."(TOČKA NE TREBA)
   Pometa smatramo  i pravim predstavnikom vremena u kojem je živio, jer u ono vrijeme su ljudi pogotovo u Rimu bili podjeljeni na gospodu i "one ispod", pretežno njihove sluge, a te sluge,(ZAREZ KOD SUPROTNIH VEZNIKA) ako su htjeli nekako uživati u životu, morali su se snaći. Kroz iskustvo snalaženja stjecali su vrline kako i njima ne bi bilo loše i kako bi mogli dobitI komad tog "kolača" kojeg uživa gospodski narod.

sad bi mogao proći  ;)
education is what survives when what has been learned has been forgotten