Fizika - zadaci @ Matura 2010.   Share 

danielkralj

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Odg: Kako se ovo rješava? (zadaci iz fizike)
« Siječanj 13, 2011, 20:56:38 »
0
pozdrav ja san ovdje novi....zapeo san na nekim zadacima....može li ih netko riješit i pokazat postupak...hvala puno...možda su i banalna ali ipak...(nalaze se na pitanjima za državnu maturu)...

1. Kugla se kotrlja po horizontalnom stolu, otkotrlja se preko ruba te nakon 0,4 sekunde udari u tlo. Kolika je visina stola? (niti jedan drugi podatak nije poznat...o čemu se tu radi????)

2. Padobranac ima zajedno s opremom 110 kg(masu). Kad se padobran otvori, padobranac pada stalnom brzinom.
Koliko iznosi sila otpora zraka na padobranca?

3. Tijelo mase 2 kg ispušteno je iz visine 40m iznad tla. Neposredno prije udara u tlo tijelo ima brzinu 25m/s. Mehanička energija koja se pri padanju pretvorila u druge oblike energije, iznosi ?????????

hvala puno....

vuja14

• Registrirani korisnik
« Siječanj 14, 2011, 10:42:31 »
0
1. To je horizontalni hitac,vrijeme padanja je jednako vrijeme slobodnog pada..
t=sqr[(2*h)/g] => h=0.8m
2.Tada ti je otpor zraka jednak njegovoj težini,dakle F=m*g F=1200N
3.Tijelo u trenutku ispuštanja ima potencijalnu energiju Ep=m*g*h Ep=800J...
ako nebi bilo otpora zraka tada bi i kinetička energija u trenutku pada bila 800j,a pošto se 800j pretvara tijekom pada u druge oblike energije(E) tada je kinetička energija u trenutku pada jednaka Ek=Ep-E,a kako imamo kinetičku energiju a trebamo izračunati energiju otopra tada je E=Ep-Ek....
Ek=(m*v^2)/2 Ek=625J
E=800 - 625 E=175J

P.S za 1. i 3. zadatak sam siguran da su točni dok sam za drugi siguran 90%

Braco11

• Registrirani korisnik
  • Respect: +44
« Siječanj 14, 2011, 11:58:31 »
0
Ja mislim da je sve točno riješeno, u drugom zadatku treba oprezno upotrebljavati pojmove sila teža i težina.
Pozdrav!

danielkralj

• Registrirani korisnik
« Siječanj 14, 2011, 18:00:12 »
0
hvala puno vuja 14 na riješenim zadacima i obrazloženju i Braci11 na potvrdi.... ;)