Anketa

Evo ja nešto napisah, pa me zanima mišljenje!!!

pad
3 (12.5%)
prolazan
5 (20.8%)
dobar
6 (25%)
vrlodobar
7 (29.2%)
odlično!! WOW!
3 (12.5%)

Ukupno Glasova: 24

Glasanje završeno: Travanj 03, 2011, 18:46:27

Marin Držić: Dundo Maroje - esej  Share 

banana

• Registrirani korisnik
  • Respect: -2
Marin Držić: Dundo Maroje - esej
« Ožujak 24, 2011, 17:46:27 »
0
Našla sam neke smjernice..pa sam ih zbuxala..pa sam eto neš napisala...

Ulomak: deseti prizor- Pomet ( sam )

Smjernice:
-   Smjestite ulomak u kontekst romana.
-   Književnopovjesna i književnoteorijska obilježja književnikovog stvaralačkog opusa.
-   Pojasni pojmove „ljudi nahvao“ i „ljudi nazbilj“ i razvrstaj likove po toj karakterizaciji.
-   Odnos gospodara i sluga.
-   Zašto Pomet usklikuje da mu je sreća u ruci?
-   S kojom filozofijom možeš povezati njegov iskaz: "Zatoj se je dobro reklo: čovjek valja za sto ljudi, a sto ne valjaju za jednoga. "'
-   Iz kojeg je dijela teksta preuzet ulomak - kako će Pomet Tudešku pomoći da dođe do šinjore?
-   Odnos oca i sina u kapitalističkom sustavu vrijednosti
-   Povežite ga s vremenom u kojemu je nastao.
-   Aktualizacija teme?

Marin Držić (1508.-1567.) rodom iz Dubrovnika je jedan od najistaknutijih književnika koji je djelovao i stvarao u doba hrvatske renesanse sredinom 16. stoljeća. Tijekom studiranja u  Sienni upoznaje se s talijanskom književnošću i započinje s pisanjem lirskih pjesama po uzoru na Petrarcu, a kasnije nastavlja s pastoralama i komedijama. Ovaj svestrani orguljaš i komediograf, makar nije završio školovanje, vraća se u rodni Dubrovnik i nastavlja se baviti pisanjem gdje stvara svoje najpoznatije i najprihvaćenije komedije poput Dundo Maroje, Skup ili zauvijek izgubljenog Pometa.

Dundo Maroje je učena komedija tj. commedia eurida koju Marin Držić nije nikada završio nego je završetak dopisao Mihovil Kombol. Djelo se sastoji od 2 prologa (Negromant dugog nosa i autorski prolog) i 5 činova. Negromant (čarobnjak) dugog nosa je prolog koji nas uvodi u opis tadašnje situacije društva i nagovješta karakter likova.  U prologu opisuje idealnu zemlju gdje vlada vječno proljeće koje je okupirano s „ljudima nazbilj“ koji predstavljaju pamet, razum, ljepotu, idealnog čovjeka otvorenog srca. Nasuprot tome je predstavljena druga vrsta društva „ljudi nahvao“ među kojima vlada licemjerje, pohlepnost i škrtost. U drugom autorskom prologu književnik nas uvodi u radnju komedije i gdje također spoznajemo da je Dundo Maroje nastavak nestalog Pometa. Početak nam već daje ideju da je središnja tema otac Dundo Maroje koji je zajedno sa svojim vječno gladnim slugom Bokčilom u potrazi za svojim rasipnim sinom Maro Marojem. Tijekom čitanja uviđamo da iza svakog gospodara stoji njegov sluga i da se djelo  bazično sastoji od dijaloga i pokojih monologa najčešće izrečenih od strane Pometa, vjernog sluge Nijemca Uge Tudeškog. Tako u danom ulomku koji se događa u vrijeme kada su Dundu Maroja nepravedno osudili i odveli u tamnicu, Pomet veliča svoju pamet i snalažljivost. Pomet kao idealni prikaz renesansnog čovjeka svojom slatkorječivošću i lukavošću izvlači bjesnog Dundu Maroja iz zatvora: „S reverencijom salutah; a barižeo je vas moj, a tko Pometu nije prijatelj u Rimu? Bariželu rekoh dvije riječi na uho. Vlah Vlaha potište, a katunaru kletište!“. Pometova filozofija izrečena u ovom ulomku "Zatoj se je dobro reklo: čovjek valja za sto ljudi, a sto ne valjaju za jednoga. " se može lako usporediti s izrekom da iza svakog uspješnog muškarca stoji žena, kao što Pomet stoji u korist svoga gospodara Uge. Tako je Pomet za dobrobit svoga zaljubljenog gospodara smislio plan kako da pridobije kurtizanu Lauru. Njegova je ideja razdvojit Maru Maroja i Lauru tako što će pomoći ljutom Dundi Maroju odvući Maru od njegove ljubavnice, time je prikazan i Držićev utjecaj makjavelizma „cilj opravdava sredstvo“. Otac Dundo koji predstavlja starost i škrtost i njegov sin, mlad i rasipan su česte osobine ljudi, tek s godinama tj. zrelošću uviđamo koliko novac znači za egzistenciju u kapitalističkom sustavu vrijednosti. Iako je doba renesanse  karakteristično za procvat  i njihovo okretanje prema ovozemaljskim užicima tj. hedonističkom načinu životu, tako da nije neobično na koji način se Maro odnosi prema novcu.

Komedija Dundo Maroje još dan danas uspjeva nasmijat široku publiku svojim ironičnim i na trenutke sarkastičnim ismijavanjem vlastele. Marin Držić- Vidra sigurno nije ni slutio da će nakon mnogih stoljeća njegova djela još biti aktualna i da će biti uvrštena kao lektira koju su pročitali i na koju su se smijali tisuće mladih osoba. Djelo je zabavno, kompleksno, iako teže pročitat zbog talijanizma kojii su korišteni, ali je zbog toga još posebnije i privlačnije.

Nemojte da padnem u depru..njastej! ;D

garfy

• Global Moderator
  • Spol: Ženski
  • Osluškujući tišinu...
  • Respect: +279
Odg: Marin Držić- Dundo Maroje (esejić)
« Ožujak 24, 2011, 19:06:57 »
+1
        Marin Držić (1508.-1567.) rodom iz Dubrovnika je jedan od najistaknutijih književnika koji je djelovao i stvarao u doba hrvatske renesanse sredinom 16. stoljeća. Tijekom studiranja u  Sienni upoznaje se s talijanskom književnošću i započinje s pisanjem lirskih pjesama po uzoru na Petrarcu, a kasnije nastavlja s pastoralama i komedijama. Ovaj svestrani orguljaš i komediograf, makar nije završio školovanje, vraća se u rodni Dubrovnik i nastavlja se baviti pisanjem gdje stvara svoje najpoznatije i najprihvaćenije komedije poput Dundo Maroje, Skup ili zauvijek izgubljenog Pometa.

Mislim da ti je sve ovo nepotrebno u uvodu.  Točnije ti mogu reći oni koji imaju više iskustva s esejima.
"Sin sam nepregledne slavonske ravnice. Visoko je nebo nad nama, široko polje pod nama i ništa nema što bi me sprječavalo da hrlim vazda naprijed tom ravnom širinom i nedoglednom daljinom po kojoj se krili duh odvažnosti i ne pozna zapreke i strah."

Chuck

• Registrirani korisnik
  • Spol: Muški
  • Respect: +1
Odg: Marin Držić - Dundo Maroje
« Ožujak 24, 2011, 21:22:29 »
0
Pročitao sam uvod i nije ti dobar uvod. Ti si u uvodu napisala njegovu biografiju, a to nije potrebno. U Uvodu se mora samo napisati što ćeš analizirat u ovom djelu. Primjerice "U ovome eseju će analizirati djelo Dundo Maroje, najveće hrvatsko ime hrvatske renesanse. " I još 2 rečenice o tome i gotovo.
Blair: The world just wasn't ready for a Humphrey-Waldorf friendship. It's been nice not being friends with you.
Dan: Let's not do it again some time.

Streberica

• Registrirani korisnik
  • PMF Kemija
  • Respect: +512
Odg: Marin Držić- Dundo Maroje (esejić)
« Ožujak 24, 2011, 21:23:20 »
0
Nepotrebne godine i nepotrebno prepričavanje biografije, dovoljno je navesti u kojem stoljeću i na kojem prostoru je živio te kojem razdoblju (i po potrebi književnom krugu i sl.) pripada, ostalo eventualno ako se tiče ulomka. Ne trebate prepričavati sadržaj cijelog djela nego objasniti ulomak. Gramatičke/pravopisne pogreške tipa nasmijat, pročitat dosta su velike (infinitiv bez i treba biti samo ispred nenaglašenog glagola htjeti, npr. učit će, ali ona će učiti), nenaglasnice (se može lako usporediti --> lako se može usporediti). Ima nekih dobrih ideja, čak jako dobrih, ali općenito ovaj esej mi ne ostavlja dojam dobrog eseja.
čak ni kemičari ne mogu ukloniti plemeniti plin iz "nemoguće" niti plemeniti metal iz "nikad"

banana

• Registrirani korisnik
  • Respect: -2
Odg: Marin Držić: Dundo Maroje - esej
« Ožujak 27, 2011, 19:41:09 »
-2
dobro, ajde to mi je bio prvi esej.
ali očito nas različito uče u školi, jer su nas učili da je bolje ne početi s "U ovom eseju ću" i da je najbolje u uvodu pokazati znanje...
Dobro nije mi gramatika tako strašna, mislim ovo si samo tražila dlaku u jajetu. al ajde hvala.

Streberica

• Registrirani korisnik
  • PMF Kemija
  • Respect: +512
« Ožujak 27, 2011, 20:27:33 »
0
I bolje je ne početi s "U ovom eseju ću", i najbolje je u uvodu pokazati znanje, no nije vam potrebno znanje u tolike detalje :) (što bi trebala biti dobra vijest, ne?)
Nije ti gramatika strašna, čak je jako dobra u usporedbi s nekim maturantskim gramatikama koje sam viđala :F , ne bi dobila 0 bodova na tome, ali vjerojatno bi ti skinuli jedan bod.
Oprosti što sam time što si ovdje stavila esej pretpostavila da želiš komentar. Sretno sa sljedećim esejima i naravno najviše s onim pravim :)
čak ni kemičari ne mogu ukloniti plemeniti plin iz "nemoguće" niti plemeniti metal iz "nikad"

livmed

• Global Moderator
  • Respect: +150
« Ožujak 27, 2011, 20:40:05 »
0
Preporučljivo je razradu razdijeliti na 3-5 odlomaka radi preglednosti.

uni.puff

• Registrirani korisnik
  • Respect: +1
« Svibanj 16, 2012, 15:49:17 »
0
@banana stvarno si bezobrazna.....
Štreberice,fala puno od svih ostalih štrebera generacije 2011/2012:)))))