Anketa

Ocijenite esej?

1
0 (0%)
2
0 (0%)
3
1 (8.3%)
4
4 (33.3%)
5
7 (58.3%)

Ukupno Glasova: 12

Franz Kafka: Preobražaj - esej  Share 

little.person

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • hello! it's meeee! don't you love me?? :)
  • Respect: 0
Franz Kafka: Preobražaj - esej
« Ožujak 31, 2011, 17:10:27 »
0
-smjestite ulomak u kontekst pripovijesti te pripovijetku u književnopovijesni kontekst.
-odredite tematiku ulomka
-objasnite preobrazbu u kontekstu duhovne i karakterne metamorfoze obitelji
-kakav je odnos gregor nakon preobrazbe razvijeo s ukućanima
-nakon iznošenja namještaja,grwegor je htio pomoći majci koja se skoro onesvijestila kada ga je vidjela te se tako zatekao u dnevnom boravku. tko je potom zazvonio na vrata?
-zašto je motiv jabuke važan u književnosti? odredite njegovu simboliku u romanu
-koja se promjena dogodila nakon incidenta s jabukom?

Pripovijetka Preobražaj najpoznatije je djelo slavnog pisca Franza Kafke. Kafka je stvarao u razdoblju moderne. Unjegovom opusu nalazimo isprepletanje ekspresionizma (osjećaj straha,otuđenja) i nadrealizma (halucinantne vizije).Sigurno je da se u tome očituje utjecaj mračnih događanja u Europi te kompliciranog odnosa Franza Kafke s ocem.

"Kad se Gregor Samsa jedno jutro probudio iz nemirna sna, ustanovio je da se u svom krevetu pretvorio u golema kukca",rečenica je koja nas uvodi u čudnovatu pripovijest. Prije same preobrazbe Gregor je uvelike doprinosio financijama obitelji i živio u prividu savršene obitelji. Nažalost, preobrazba skida tu mrenu savršenstva s njegovih očiju i on konačno vidi potpunost nemogućnosti komunikacije i nepostojanja volje da se nekoga razumi. Osim prvotne fizičke preobrazbe, događaju se i druge: promjene glasa, sužavanje vida, te gubitak odnosa prema prostoru, Gregoru ostaje ljudska svijest i on osjeća svu grubost društva i obitelji prema različitima.
                   Majka iznosi namještaj iz Gregorove sobe što ima simboliku brisanja ljudske prošlosti jer je za Kafku ona sadržana u stvarima. Gregor pokušava pomoći majci, a ona se na njegovu pojavu onesvijesti. u to na vratima zvoni otac. on ljutito ulazi u dnevni boravak u kojem se Gregor zatekao te ga gađa jabukama. Gregoj je ušavši u dnevni boravak,ušao na sigurno i savršeno područje svoje obitelji te bio kažnjen.
                   Dani ulomak zorno prikazuje situaciju u obitelji pri samom kraju romana. Kao da je ranjavanje Gregora u obitelji probudilo suosjećanje. Čak i otac shvaća da se ne može prema vlastitom sinu ponašati kao prema najvećem neprijatelju. Unatoč tome što Gregor nema apsolutno nikakve krivice, on osjeća krivnju i smatra da mu je dovoljna naknada to što smije gledati svoju obitelj. Da, pustili su ga da ih gleda ali mu je sam pristup još uvijek zabranjen. Kafka tu projicira svoj odnos s ovem koji je bio strog i despotovski nastrojen.
                   Otac Gregoru nanosi smrtnu ranu jabukom. Osim kobne sudbine jabuka ima i ulogu jake simbolike u ovoj pripovijesti. Naime, njena uloga u književnosti je od davnina negativna. U Bibliji ona je simbol čovjekove izdaje Boga,a u grčkoj mitologiji je Paris upravo jabukom unio razdor između božica Here, Atene i Afrodite te pokrenuo Trojanski rat. Dakle, u romanu jabuka simbolizira konačn razdor u obiteljskim odnosima i daje Gregoru do znanja da on treba otići da bi obitelj bila sretna.
                    Kafka je ovom čudnovatom pripovijesti prikazao metamorfozu,ne samo Gregora Samse nego i čitave njegove obitelji. Obitelj od ljubavi prema sinu i bratu,potaknute očito koristljubljem, dolazi do gađenja samo zato što ne vide dalje od ružnog oklopa kukca. Zatvoreni u kukuljicu društva koje prihvaća samo bijele ovce, Gregora su odbacili zbog straha od tuđeg mišljenja i srama.

Naposlijetku, Preobrazba prikazuje Kafkinu viziju društva i svijeta. Ona je fantastična ali i pomiješana s realnim što joj daje dozu stravičnosti. Kafka potpuno abnormalnu metamorfozu prihvaća kao normalnu,kao i ostali likovi. Kafka je danas možda aktualniji nego što je bio prije 70 godina iz razloga što je čovječanstvo,okovano materijalizmom, na vrhuncu otuđenja. Čitatelji se prepoznaju u liku nesretnog Gregora Samse i u dubini sebe traže odgovore na Kafkina neizrečena pitanja.

svaka kritika je poželjna.
"Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se mješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja ni čistog života."

livmed

• Global Moderator
  • Respect: +150
0
njena uloga u književnosti je od davnina negativna
Ja bih napisao: Njena je uloga u književnosti...

Inače, 40/40 :)
Jako, jako lijepo

little.person

• Registrirani korisnik
0
Hvala. Redovito faljivam takve stvari. Tvoja verzija mi izgleda prirodnije. :)
"Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se mješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja ni čistog života."

gero

• Registrirani korisnik
  • Respect: +1
0
..predobar zaključak!! i mislim da se piše naposljetku (nisam siguran) :)

little.person

• Registrirani korisnik
0
Hvala! nisam ni skužila tu grešku. :)

anamarija

• Registrirani korisnik
0
Ispred suprotnih veznika zarez(,ali) i trebala si otprilike smjestiti djelo u određeno knjizevno-povijesno razdoblje u uvodu, no sastavak je stvarno super,predobro pises.
Verba volant, scripta manet.

Trijeba je bit vjertuozu tko hoce renjat na svijetu.

anter881

• Registrirani korisnik
0
Mali čoveče!!! Vanredno! Pozdrav od malo višeg čovjeka!!

little.person

• Registrirani korisnik
0
anamarijo, hvala! kafka je inače moj tip pisca.

anter881 mali čovek je prešao crtu :-*