Zlocin i kazna-esej  Share 

ante73

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
Zlocin i kazna-esej
« Travanj 02, 2011, 19:39:51 »
0

1. Zlocin I kazna

Interpretativni školski esej

Pred Vama je ulomak iz romana Zločin i kazna Fjodora MihajlovičaDostojevskoga.
Pozorno ga pročitajte, a zatim i smjernice za pisanje školskoga eseja nasljedećoj stranici.Redoslijed ponuđenih smjernica ne obvezuje Vas u Vašem oblikovanjuškolskoga eseja.Svoj školski esej oblikujte kao zaokruženu cjelinu (uvod, razradba, zaključak).Prvo pišite napriloženome listu za koncept, a na kraju uredno prepišite na list za čistopis.Esej možete ispravljati  na konceptu, ali ne i na čistopisu. Pazite da Vaš školski esej bude pravopisno i gramatički točan.Školski esej treba imati od 400 do 600 riječi.

Tekst:
– (…) I zar zbilja misliš da sam krenuo u to kao budala, grlom u jagode?Krenuo sam kaopametna glava, a baš me je to i upropastilo! I zar zbilja misliš da nisam znao,recimo, bar to:ako sam se već počeo pitati i ispitivati imam li pravo da prigrabim vlast ilinemam, onda toznači – da nemam prava na vlast. Ili, ako već zadajem sebi pitanje: je li čovjekgnjida, ondaznači da
za mene
čovjek nije gnjida, nego da je gnjida za onoga kome touopće ne pada napamet i tko ide dalje bez pitanja… I čim sam se dane i dane mučio pitanjem:bi li Napoleonto učinio ili ne bi, onda znači da sam već jasno naslućivao da nisamNapoleon… Sve, svemuke tog naklapanja podnio sam, Sonja, i htio sam ih skinuti sebi s vrata,poželio sam, Sonja,da ubijem bez kazuistike, da ubijem radi sebe, samo radi sebe! Čak ni sebenisam htio utome obmanjivati! Nisam ubio radi toga da se domognem sredstava i vlastipa da postanemdobrotvor čovječanstva! Jednostavno sam ubio; radi sebe sam ubio, samoradi sebe: a hoćuli ikad postati nečiji dobrotvor ili ću do kraja života, kao pauk, loviti sve okosebe u paučinu isvima njima piti krv, to mi je u onom trenutku zacijelo bilo sasvim svejedno!...I, što je najvažnije, nisu meni novci bili potrebni, Sonja, kad sam ubio; nisu mitoliko bili potrebni novci koliko nešto drugo… Sve ja to sad dobro znam…Shvati me, kad bih opet išao tim istim putem, možda se ne bih nikad višelatio ubojstva. Nešto sam drugo morao doznati, nešto me je drugo guralonaprijed: morao sam tada doznati, i to što prije doznati, jesam li gnjida kao isvi, ili sam čovjek?

Hoću li moći preskočiti zapreku ili neću? Hoću li se odvažiti da se sagnem iuzmem ili neću?Jesam li puzav stvor ili imam
pravo
…– Ubijati? Imate li pravo ubijati? – pljesne Sonja rukama.

Smjernice za pisanje

Smjestite ulomak u kontekst romana, nacionalne književnosti i vremena ukojem je nastao.Objasnite zašto ovaj roman nije kriminalistički, a ima elemente toga tiparomana.Objasnite ukratko što je Raskoljnikov učinio. Nemojte prepričavati sadržaj.Odredite temeljni problem romana i uočite na koji način ovaj ulomak otvarataj problem.Što je želio o sebi doznati Raskoljnikov svojim činom? Protumačite pitanjezločina, krivnje i kazne. U kakvome su odnosu kazna i osobni osjećaj krivice?Tko je Sonja Marmeladova i kakva je njezina uloga u dvojbama koje mučeRaskoljnikova? U kakvu je odnosu Sonjin stav prema stavu glavnoga junaka?Odgovorite Sonji na pitanje koje ona postavlja Raskoljnikovu. Kakav je Vašstav o ideji „prava na zločin”? Obrazložite ga

ESEJ:

Ovaj ulomak kao i cijeli roman napisao je Fjodor Mihajlovic Dostojevski pri povratku sa svoje desetogodisnje robije u Sibiru.On je predstavnik visokog ruskog realizma i sa svojom pripovjednom tehnikom znatno je utjecao na razvoj moderne proze.Vrhunac svoga stvaralastva dosegnuo je u trečoj četvrtini 19.stoljeca.Mnogobrojni likovi iz romana nositeji su autorskih socijalnih,psiholoskih i vjerskih ideja koje se ispreplicu u dijalozima.Zbog naglaska na psiholoska zbivanja o glavnom liku kroz cijeli roman ne mozemo reci da je roman kriminalisticki kao sto se na prvu ruku vidi iz naslova"Zlocin i kazen".

Glavni lik Rodion Romanovic Raskoljnjikov zbog pomoci svojoj obitelji ubio je staru lihvaricu koja je svima zagorcavala zivot i njenu maloumnu sestru koja se nasla na krivom mjestu u krivo vrijeme.Raskoljnjikovu je proradila savijest i svoj zlocin je priznao Sonji i tu se stvara temeljni problem romana: dali je opravdano ubiti covjeka radi visih ciljeva,radi sovga dobra koji treba iz toga proizaci.Prema svojim psiholoskim razmisljanjima to je za Raskoljnjikova bilo opravdano jer je on svrstavao ljude u dvije skupine one koje mogu ubijati i one koje nemogu ibjati,a sebe je naravno svrstao u one koje mogu ubijati.

Raskoljnjikov je svojim cinom htjeo doznati ..."jesam li gnjida kao isvi, ili sam čovjek? Hoću li moći preskočiti zapreku ili neću? Hoću li se odvažiti da se sagnem iuzmem ili neću?Jesam li puzav stvor ili imam pravo...".Raskoljnjikov je znao da je to pograsno sto je ucinio..."je li čovjekgnjida, onda znači da za mene čovjek nije gnjida, nego da je gnjida za onoga kome to uopće ne pada napamet i tko ide dalje bez pitanja..." Njega je jako mucilo to ubojstvo,puhalo mu za vratom..."bi li Napoleonto učinio ili ne bi, onda znači da sam već jasno naslućivao da nisam Napoleon… Sve, sve muke tog naklapanja podnio sam, Sonja, i htio sam ih skinuti sebi s vrata,poželio sam, Sonja..."

Sonja Marmeladova je bila zena koja se koristila prostitucijom da bi se prehranila.Raskoljnikov se zaljubljuje u nju i ona nakon sto joj on priznaje ubojstvo tjera ga da se preda jer ako on sam smatra i shvaca da je pogrijesio onda je to najbolje rijesenje.Njezina uloga je bila i vise nego pozitivna jer se on na kraju i predao.

Pravo na Zlocin nema nitko pa tako ni neobicni ljudi koji o Raskoljnjikovu "mogu ubijati".Koliko god nekome bilo tesko u ovome slucaju se radi o glavnom liku Rodionu nije opravdanje visi cilj i dobro cijele zajednice oduzimanje ljudskoga zivota koji je njih iskoristavao kao stara lihvarica u ovome romanu.

p.s. ISPRIKE "STREBERICI" zbog krade nekih recenica...bilo ih je 2-3 ali sve su uglavnom moje...;) nadam se da se neljuti...

Streberica

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • PMF Kemija
  • Respect: +510
Odg: Zlocin i kazna-esej
« Travanj 02, 2011, 19:54:43 »
0
Samo kradite tu, no zapamtite da na pravom eseju nećete imati otkud :D

nije dali nego da li ili još bolje "je li opravdano..."
ne mogu (ne odvojeno od glagola osim u nemam i eventualno neću), nije htjeo nego htio (htio, htjela, htjelo, htjeli, htjele, htjela i analogno za sve takve glagole)
"ljudi koji o Raskoljnjikovu "mogu ubijati"" --> prema Raskoljnikovu ili bolje prema Raskoljnikovljevoj teoriji
Citiranje ti je zbrkano, nije odmah jasno koji argument potkrepljuješ kojim citatom.
Osobito ti je zaključak gramatičko-sadržajna zbrka pa ću ti ga prepraviti:
Citat:
Koliko god nekome bilo tesko u ovome slucaju se radi o glavnom liku Rodionu nije opravdanje visi cilj i dobro cijele zajednice za oduzimanje ljudskoga zivota koji je njih iskoristavao kao stara lihvarica u ovome romanu.
Koliko god nekome bilo teško, kao što je glavnom liku ovog djela Rodionu Raskoljnikovu, ni viši cilj, dobro cijele zajednice, nije opravdanje za oduzimanje ljudskoga života, pa makar ni osobe koja je, poput stare lihvarice u ovom romanu, sve iskorištavala.
čak ni kemičari ne mogu ukloniti plemeniti plin iz "nemoguće" niti plemeniti metal iz "nikad"

ante73

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
« Travanj 02, 2011, 20:35:35 »
0
Hvala...da te gramaticke greske popravim,tj da sam napisao kako si mi rekla,jel bi bio dobar?

Streberica

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • PMF Kemija
  • Respect: +510
« Travanj 02, 2011, 20:42:58 »
0
Da ne napraviš nikakvu takvu grešku bilo bi puno bolje, no vjerojatno ima toga još, npr. ovo "Ovaj ulomak kao i cijeli roman" ne zvuči pametno, i bolje bi bilo da si napisao kada je djelo nastalo a ne kada je bio autorov vrhunac stvaralašta (da, to se poklapa, no bolje da si tako napisao budući da ti je u središtu djelo - zapravo ulomak - a ne toliko autor).
čak ni kemičari ne mogu ukloniti plemeniti plin iz "nemoguće" niti plemeniti metal iz "nikad"