Kako napisati uvod u esej?  Share 

garfy

• Global Moderator
  • Spol: Ženski
  • Osluškujući tišinu...
  • Respect: +279
Odg: Kako napisati uvod u esej?
« Svibanj 24, 2012, 21:14:32 »
0
aha..znaci ne tribas poceti o piscu ako te ne pita u prvoj smjernici ili?

Samo piši po smjernicama. Ima ih dovoljno da odgovoriš opširno i napišeš dobar esej.  ;)
Pogledaj malo i prijašnje ispite.
"Sin sam nepregledne slavonske ravnice. Visoko je nebo nad nama, široko polje pod nama i ništa nema što bi me sprječavalo da hrlim vazda naprijed tom ravnom širinom i nedoglednom daljinom po kojoj se krili duh odvažnosti i ne pozna zapreke i strah."

SpacemaN93

• Registrirani korisnik
  • Spol: Muški
  • Respect: +2
« Svibanj 24, 2012, 21:58:23 »
0
S obzirom da ne znam koji ću (ćemo) ulomak dobiti, odnosno koje djelo (razdoblje) ću (ćemo) trebati obraditi napisao sam par uvoda čisto kako bih se ispraksirao za sutra  :)

pa bih zamolio bilo koga da mi kaže svoje mišljenje o tome dali se to čini ok ...

Albert Camus - Stranac

Roman po nazivu "Stranac" djelo je francuskog pisca i filozofa, te dobitnika nobelove nagrade za književnost Alberta Camusa. Stvaralaštvo Camusa dijelimo na dvije faze, od kojih prvu fazu nazivamo fazom apsurda u kojoj je i nastalo djelo. Naime, u toj fazi tematika Camusovih djela govori o apsurdu ljudske egzistencije što možemo primjetiti i u ovom djelu kojega ću pokušati obraditi u ovom eseju.
(ovisno o ulomku još bih dodao neku činjenicu o djelu)

65 riječi

Gustave Flaubert - Gospođa Bovary

Roman "Madame Bovary" djelo je francuskog pripovjedača i romanopisca Gustavea Flauberta. Flabuert je tipičan predstavnik realizma što možemo zaključiti i po tematici njegova najpoznatijeg romana iz kojega je izdvojen zadani ulomak. Naime, fabula romana je vrlo jednostavna i ne obiluje uzbudljivim događajima, već opisuje povijest života Emme Bovary. Uz ovaj roman veže se i pojam "bovarizam" koji označava svojstvo držati se drugačijim nego što čovjek jest.
(također, nastavak uvoda, odnosno početak razvoja eseja ovisi o ulomku koji će biti zadan)

66 riječi

Miroslav Krleža - Povratak Filipa Latinovicza

Povratak Filipa Latinovicza prvi je cjeloviti hrvatski roman, a autor navedenoga djela je poznati književnik i po mnogima najveći hrvatski pisac 20.stoljeća Miroslav Krleža. Krleža je bio dramatik, pjesnik, novelist i romanopisac, a znao je pisati i eseje, putopise i dnevničke zapise. Tu činjenicu možemo zaključiti i po djelu iz kojega je zadan ulomak time što je roman "Povratak Filipa Latiniovcza" roman-esej, odnosno monološko-asocijativni roman.

65 riječi

Miroslav Krleža - Gospoda Glembajevi

Psihološko-socijalni roman "Gospoda Glembajevi", pripadaju dramskoj trilogiji o Glembajevima hrvatskoga dramatika, novelista, pjesnika i romanopisca Miroslava Krleže. U ranijoj fazi stvaralaštva dramski uzor Miroslava Krleže bio je Ibsen što možemo uočiti kroz temu triologije koju je napisao. Naime, tema triologije jest raspad aristokratske obitelji Glembaj. Roman se odvija u tri čina u kojima pisac sužavanjem vremena i prostora usmijerava pozornost čitatelja na odnose među likovima.

65 riječi

Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Zločin i kazna

Ovdje je priložen ulomak iz psihološkog romana "Zločin i kazna" koju je napisao Fjodor Mihajlovič Dostojevski. Iako u romanu možemo uočiti elemente kriminalističke priče kao što su ubojstvo, psihološka trauma, napetost i neizvjesnost; on zapravo po strukturi ipak nije takav. Za razliku od tipičnog krimi-romana, ovdje se ubojica zna od samoga početka i priča se ne vrti oko njegova uhićenja. Dostojevskog se smatra jednim od vodećih predstavnika ruskog realizma, a ovaj roman svrstava se među klasike toga razdoblja.

78 riječi

Eto, to bi bilo to od mene...

nemojte me ubiti u pojam par sati prije ispita  >:(
If you want it, you can have it all ...

vikica123

• Registrirani korisnik
  • Respect: 0
« Svibanj 24, 2012, 22:03:49 »
0
evo moj uvod za Latinovicha
Miroslav Krleza je poznati hrvatski pjesnik i knjizevnik u razdoblju od 1914-1952.Jedan je od najpoznatijih i najpriznatijih pisaca moderne knjizevnosti.Roman "Povratak Filipa Latinovicha" pripada razdoblju avanagarde u kojem se nalazi puno elemenata egzistencijalizma,te fabula je iscjepkana i razgranata.Tema ovog romana je povratak mladog intelektualca u potragu za vlastitim identitetom i u nadi da se sve promjenilo.
 :)  :)

fleka

• Registrirani korisnik
  • Spol: Ženski
  • Respect: +122
« Svibanj 24, 2012, 22:21:13 »
+1
S obzirom da ne znam koji ću (ćemo) ulomak dobiti, odnosno koje djelo (razdoblje) ću (ćemo) trebati obraditi napisao sam par uvoda čisto kako bih se ispraksirao za sutra  :)

pa bih zamolio bilo koga da mi kaže svoje mišljenje o tome dali se to čini ok ...

Albert Camus - Stranac

Roman po nazivu "Stranac" djelo je francuskog pisca i filozofa, te dobitnika nobelove nagrade za književnost Alberta Camusa. Stvaralaštvo Camusa dijelimo na dvije faze, od kojih prvu fazu nazivamo fazom apsurda u kojoj je i nastalo djelo. Naime, u toj fazi tematika Camusovih djela govori o apsurdu ljudske egzistencije što možemo primjetiti i u ovom djelu kojega ću pokušati obraditi u ovom eseju.
(ovisno o ulomku još bih dodao neku činjenicu o djelu)

65 riječi

Gustave Flaubert - Gospođa Bovary

Roman "Madame Bovary" djelo je francuskog pripovjedača i romanopisca Gustavea Flauberta. Flabuert je tipičan predstavnik realizma što možemo zaključiti i po tematici njegova najpoznatijeg romana iz kojega je izdvojen zadani ulomak. Naime, fabula romana je vrlo jednostavna i ne obiluje uzbudljivim događajima, već opisuje povijest života Emme Bovary. Uz ovaj roman veže se i pojam "bovarizam" koji označava svojstvo držati se drugačijim nego što čovjek jest.
(također, nastavak uvoda, odnosno početak razvoja eseja ovisi o ulomku koji će biti zadan)

66 riječi

Miroslav Krleža - Povratak Filipa Latinovicza

Povratak Filipa Latinovicza prvi je cjeloviti hrvatski roman, a autor navedenoga djela je poznati književnik i po mnogima najveći hrvatski pisac 20.stoljeća Miroslav Krleža. Krleža je bio dramatik, pjesnik, novelist i romanopisac, a znao je pisati i eseje, putopise i dnevničke zapise. Tu činjenicu možemo zaključiti i po djelu iz kojega je zadan ulomak time što je roman "Povratak Filipa Latiniovcza" roman-esej, odnosno monološko-asocijativni roman.

65 riječi

Miroslav Krleža - Gospoda Glembajevi

Psihološko-socijalni roman "Gospoda Glembajevi", pripadaju dramskoj trilogiji o Glembajevima hrvatskoga dramatika, novelista, pjesnika i romanopisca Miroslava Krleže. U ranijoj fazi stvaralaštva dramski uzor Miroslava Krleže bio je Ibsen što možemo uočiti kroz temu triologije koju je napisao. Naime, tema triologije jest raspad aristokratske obitelji Glembaj. Roman se odvija u tri čina u kojima pisac sužavanjem vremena i prostora usmijerava pozornost čitatelja na odnose među likovima.

65 riječi

Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Zločin i kazna

Ovdje je priložen ulomak iz psihološkog romana "Zločin i kazna" koju je napisao Fjodor Mihajlovič Dostojevski. Iako u romanu možemo uočiti elemente kriminalističke priče kao što su ubojstvo, psihološka trauma, napetost i neizvjesnost; on zapravo po strukturi ipak nije takav. Za razliku od tipičnog krimi-romana, ovdje se ubojica zna od samoga početka i priča se ne vrti oko njegova uhićenja. Dostojevskog se smatra jednim od vodećih predstavnika ruskog realizma, a ovaj roman svrstava se među klasike toga razdoblja.

78 riječi

Eto, to bi bilo to od mene...

nemojte me ubiti u pojam par sati prije ispita  >:(
Glembajevi nisu roman već drama.
...mislio sam da sam zaboravio, ali ništa se izgleda ne zaboravlja, sve se vraća iz zaključanih pretinaca, iz mraka tobožnjeg zaborava, i sve je naše što smo mislili da je već ničije, ne treba nam, a stoji pred nama...

Kirokiri

• Registrirani korisnik
« Ožujak 09, 2013, 21:17:51 »
0
Dobar dan, htio bih znati da li je ovaj način pisanja uvoda dobar i što treba promijeniti. Ovo je uvod iz djela "Gospoda Glembayevi".

Književna djela progovaraju o različitim osjećajima i doživljajima. U drami "Gospoda Glembayevi" Miroslav Krleža opisuje pad jedne imućne i ugledne aristokratske obitelji. Miroslav Krleža, rođen 1893., jedan je od najvažnijih hrvatskih pisaca modernizma. Modernizam je knjižecno razdoblje u kojima se javljaju nove literarne težnje. U dramama se napuštaju velike herojske tragike fabule, građanstvo i proleterijat zavladat će dramskim pričama, produbljuje se psihološka interpretacija i mijenja se scenski prostor. Miroslav Krleža poznat je po djelima: "Pan" , "Tri simfonije" , "Balade Petrice Kerempuha" , "Povratak Filipa Latinovicza" , itd. Ulomak iz djela govori o svađi između sina Leona i oca Ignjata.

Završnom rečenicom uvoda uvijek kažem temu ulomka za esej koji dobijem pa da vam ne bude čudno jer nisam napisao ulomak.  ;D

srecko

• Registrirani korisnik
  • Respect: +1
« Svibanj 20, 2013, 20:26:46 »
0
cemu ova prva recenica

dratini

• Registrirani korisnik
« Svibanj 26, 2013, 09:32:04 »
0
znali li netko da li u uvodnom djelu treba spomenuti samo pisca kojeg obrađujemo ili i predstavnike cijelog razdoblja? I jel nužno znati godine rođenja i smrti pisaca ili je dovoljno napisati u kojem su razdoblju stvarali?

mateoryu

• Registrirani korisnik
« Svibanj 26, 2013, 09:46:45 »
0
U uvodnom djelu trebaš znati smjestiti djelo/djela u pripadajuče književno razdoblje.